Sprawdź, co oferują nowoczesne konta bankowe i zacznij korzystać z najciekawszych funkcji już dziś!

0
Sprawdź, co oferują nowoczesne konta bankowe i zacznij korzystać z najciekawszych funkcji już dziś!

Obecnie pieniądze trzymane są przede wszystkim na kontach bankowych. Wiele osób nie wie jednak, jaki rachunek i bank wybrać. Czym zatem warto się w tym przypadku kierować? Jakie konta są warte rozważenia? Z jakich nowoczesnych funkcjonalności dobrze jest korzystać?

Jakie konto wybrać dla siebie?

W celu wybrania najlepszego konta osobistego dla siebie, warto ocenić swoje rzeczywiste potrzeby. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie ma kont w 100% darmowych, mimo że reklamy mówią co innego. Jednak, dobre oszacowanie swoich potrzeb sprawia, że nie płaci się za rzeczy, których się nie potrzebuje. Przykładowo osoba, która często podróżuje, a przy tym nie płaci kartą, potrzebuje darmowej usługi wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów. Nie dla niej są natomiast programy money-back.

Nowoczesne konta bankowe oferuje Nest Bank: nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta.

Co oferują nowoczesne konta bankowe?

Tak naprawdę większość osób swoje konto bankowe wykorzystuje w bardzo podobny sposób. Pieniądze regularnie lub mniej regularnie spływają na rachunek, a klient je po prostu wydaje. Pobiera je z bankomatu w formie gotówki, robi przelewy lub płaci kartą. Dostęp do konta jest różnorodny – w oddziale stacjonarnym, przez internet oraz telefon. Oczywiście nie brakuje także różnego rodzaju usług dodatkowych.

Dzisiaj trudno już sobie wyobrazić konto bankowe bez dostępu online. Co więcej, niektóre konta przez internet nawet można założyć. Coraz częściej banki skłaniają się do opcji, że w oddziale powinno załatwiać się sprawy trudniejsze np. kredyty hipoteczne. Obecnie większość czynności związanych z kontem wykonuje się online.

Konta online – jak wybrać odpowiednie?

Decydując się na konto internetowe, warto jednak wcześniej sprawdzić jego funkcjonalność, awaryjność oraz estetykę wykonania. Pewne zdanie można sobie wyrobić już odwiedzając stronę www danego banku.

Są jednak osoby, które preferują obsługę w oddziale stacjonarnym banku. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że dla banku koszt obsługi klienta w oddziale jest znacznie wyższy niż w przypadku obsługi przez internet. Widać to doskonale na przykładzie opłat za czynności dokonywane w oddziale np. wypłatę środków zgromadzonych na koncie.

Czy istnieją darmowe konta bankowe?

Dzisiaj na każdym kroku można się spotkać z reklamami darmowych kont bankowych. Czy rzeczywiście można mieć konto w banku za darmo? Przede wszystkim zawsze należy zapoznać się bardzo dokładnie z tabelą prowizji i opłat obowiązujących w danym banku. Czasami znajdują się w nich wysokie opłaty za podstawowe usługi.

Najlepiej jest jak najwięcej spraw związanych z kontem załatwiać przez internet. To podstawowa zasada. Dla banków usługi online są zdecydowanie najtańsze, z czego zdają sobie sprawę klienci. Po za tym bankom zależy na tym, aby rachunki ich klientów były aktywne. Chcą więc być tzw. bankami pierwszego wyboru. Często więc rezygnują z opłat, gdy na dane konto regularnie wpływa wynagrodzenie. Cenią sobie także klientów często płacących kartą.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD

0
Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Czym w ogóle jest KRD

KRD czyli Krajowy Rejestr Długów, a właściwie to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (pełna nazwa). Zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji gospodarczych. Możemy znaleźć tam dane dotyczące zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Mogą trafić tam wpisy, które dotyczą nie tylko samej spłaty zobowiązań ale także terminowości. KRD gromadzi jednak tylko wpisy negatywne. Mogą one dotyczyć wszelkich zobowiązań finansowych przekraczających kwotę 200 złotych – w przypadku osób osób fizycznych lub przekraczających kwotę 500 złotych, w odniesieniu do przedsiębiorców.

Konieczność założenia konta w KRD

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku sprawdzania siebie w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), musimy założyć konto na dedykowanym do tego portalu. W tym przypadku będzie to www.krd.pl. Aby założyć konto w pierwszym kroku musimy podać nasze dane: imię i nazwisko, kod pocztowy, numer telefonu oraz adres e-mail. Następnie podajemy login – w tym wypadku jest to każdorazowo nasz Pesel oraz tworzymy unikalne hasło, które następnie potwierdzamy. Aby przejść dalej musimy zaakceptować regulamin oraz wyrazić wszelkie zgody, które są obowiązkowe. Zgody, które są opcjonalne warto zweryfikować. Jeśli bowiem nie chcemy otrzymywać na naszą skrzynkę e-mail ofert oraz reklam, nie warto zaznaczać tego punktu aby później nie denerwować się na przychodzące maile.

Logowanie

Jeśli założyliśmy już swoje konto na stronie www.krd.pl możemy się do niego zalogować za pomocą ustanowionego wcześniej hasła. Jednak w dalszym ciągu nie możemy korzystać z danych zawartych w KRD. Po zalogowaniu zostaniemy bowiem najpierw poproszenie o weryfikację podanych danych w formularzy rejestracyjnym.

Weryfikacja danych podanych w formularzu

Aby aktywować konto na stronie KRD należy potwierdzić dane wpisane w formularzu, podczas zakładania konta. Jak to zrobić? Mamy dwie możliwości. Pierwszą i znacznie szybszą jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego. Przelew ten musimy zostać zrobiony z konta należącego do osoby, której dane chcemy zweryfikować. Oznacza to więc, że nie może być to także konto wspólne małżonków, które należy do obojga. Przelew opiewa na kwotę 1 zł. Drugim sposobem na weryfikację podanych danych jest przesłanie skanu bądź zdjęcia naszego dowodu osobistego, z dwóch stron. Aby rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości, zdjęcie dowodu możemy przekreślić po przekątnej z dopiskiem skan dowodu w celu weryfikacji konta w KRD. Oczywiście należy zrobić to w taki sposób aby nie zakryć żadnych danych widniejących na dowodzie osobistym. Dzięki temu zabezpieczymy nasze dane najlepiej jak się tylko da, a opatrzony tak skan z pewnością nie będzie mógł być wykorzystany w inny sposób.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Kiedy już nasze dane zostaną potwierdzone nie pozostaje nam nic innego jak kliknąć w ikonkę „sprawdź swój Pesel”. Usługa jest dla nas darmowa raz na 6 miesięcy. Jeśli chcemy sprawdzić siebie w KRD częściej za raport musimy zapłacić 6,90 zł.

Obawiasz się, iż chwasty mogą zniszczyć twoje uprawy rolne?

0
Obawiasz się, iż chwasty mogą zniszczyć twoje uprawy rolne?

Martwisz się a nawet wręcz obawiasz, iż chwasty mogą zniszczyć twoje uprawy rolne, mieć negatywny wpływ na rodzaj plonów a tym samym ich ewentualną ilość?

Więc pamiętaj o możliwości zapewnienia im nie tylko odpowiednich warunków ale ochrony poprzez zastosowanie niezbędnych detergentów lub preparatów wraz z którymi wykonamy opryski. Oczywiście coraz więcej mówi się zwłaszcza o herbicydach czy fungicydach jakich zastosowanie pomogło już niejednokrotnie oraz w wielu przypadkach chronić nasze uprawy, zboża czy buraki cukrowe przed samymi chwastami. W końcu nie wyeliminowanie chwastów może doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie dla samych roślin uprawnych wody czy wartości odżywczych, jakie przejmą wspomniane chwasty. Dlatego postarajmy się nie tylko założyć opryski jako jeden z poszczególnych oraz najważniejszych etapów ochrony roślin uprawnych ale ich przede wszystkim swoistej uprawy.

Jak chronić nasze uprawy rolne przed chwastami?

Zatem powyższa opcja, nawiązanie do produktów oraz preparatów ochrony chemicznej roślin, to nie tylko alternatywa ale coś za czym przemawia bardzo wiele argumentów czy swoistych co do tego zalet. Strona internetowa zwalczanie chwastów prezentuje nie tylko szeroką ich gamę, ale jest miejscem gdzie swoją ofertę przedstawia renomowana firma zajmująca się ich dystrybucją. Jest to nie tylko świetna okazja aby je znaleźć, ale przede wszystkim mieć pewność, iż nasze uprawy rolne będą maksymalnie chronione a tym samym nie ma mowy o występowaniu chwastów. Warto więc przeanalizować podstawowe oraz najważniejsze powody, dla których ich zastosowanie ma jak najbardziej uzasadniony sens, jednocześnie powinno nas przekonać do nich w kontekście funkcji lub roli jaką mają pełnić. Oceńmy więc potrzebę ochrony roślin i upraw w najbardziej optymalny sposób, a więc taki który przyniesie zamierzony efekt, dodatkowo markowych produktów jakie znajdziemy na powyższej stronie internetowej. Ich pozyskanie oraz zastosowanie w aspekcie oprysków to opcja jak najbardziej trafna.

chwastami

Praca nauczyciela a wypalenie zawodowe

0
stawiam na edukacje

Uznaje się, że wypalenie zawodowe następuje po trzech latach pracy na tym samym stanowisku i to bez względu na branżę, w jakiej zawodowe obowiązki realizuje pracownik. Tak przynajmniej twierdzą specjaliści do spraw zasobów ludzkich.

Oczywiście nie jest to żadna zasada, można pracować kilkanaście lat w tej samej firmie, przy tym samym biurku i wykonując dokładnie takie same obowiązki, a nadal czerpać z nich przyjemność. Praca może być naszą pasją, może wciąż rozwijać i dawać szansę na realizowanie założonych planów zawodowych. Aby jednak tak było, profesja, jaką wykonujemy, musi wiązać się z powołaniem.

Właśnie tego oczekuje się od pedagogów. Nauczyciele nie mogą pozwolić sobie na wypalenie zawodowe, bo taki proces znacznie rzutuje na uczniów. To dlatego każdy z belfrów powinien trzymać się zasady „stawiam na edukacje” i to nie tylko w kwestii przekazywania wiedzy i nowych umiejętności uczniom, ale również patrząc na samorozwój.

Zawód nauczyciela wymaga stałego dokształcania się. Pedagodzy powinni uczęszczać na dodatkowe kursy i szkolenia, być na bieżąco nie tylko ze standardowym programem nauczania, ale również tymi dodatkowymi, które pozwalają na wzmożony rozwój dzieci.

Wypalenie zawodowe następuje wtedy, gdy nauczyciel nie widzi szansy na samorozwój, a sama praca z uczniami nie sprawia mu przyjemności. Cierpi na tym nie tylko pracownik, ale przede wszystkim najmłodsi.

Okazuje się, że niechęć do wykonywania zawodu nauczyciela wiąże się coraz częściej nie tylko z brakiem perspektyw na awans czy rozwijanie swojej zawodowej pasji. To również efekt braku zaangażowania i motywacji wynikający ze zbyt niskiego wynagrodzenia. To także rezultat szeregu ograniczeń, które w znaczny sposób mogą wpływać na sposób przekazywanej wiedzy podczas codziennych zajęć lekcyjnych.

Przemęczenie, praca pod wpływem stresu, ogromna odpowiedzialność, duże pokłady cierpliwości i stalowe nerwy – na takie czynniki i takimi kompetencjami musi wykazywać się nauczyciel, który chce rozwijać swoją zawodową ścieżkę przez długie lata.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

0
Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Współcześnie każdy z nas, na co dzień korzysta z energii elektrycznej. Prąd wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych, szkołach, przeróżnych placówkach publicznych i państwowych oraz licznych przedsiębiorstwach. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, dlatego też w Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się dostawą energii elektrycznej.

Przeróżni dostawcy prądu proponują rozmaite oferty dostawy energii elektrycznej dla domów i firm. Konkurencja stale wzrasta i zachęca klientów coraz to bardziej ,,atrakcyjniejszymi” umowami. W Polsce istnieje około 450 firm, które posiadają koncesje na obrót energią elektryczną. Jednak wiele z nich nie zajmuje się sprzedażą prądu bezpośrednio do klienta końcowego. Większość tego typu działalności posiada koncesję w celu możliwości samodzielnego dokonywania zakupu prądu Towarowej Giełdzie Energii (duże zakłady i przedsiębiorstwa).

Wybór dostawcy prądu nie jest prostym zadaniem, różnorodność ofert i przeróżne formy umów potrafią wprowadzić nas w zakłopotanie. W celu ułatwienia wyboru dostawcy energii elektrycznej powstały liczne porównywarki cen prądu.

Zalety płynące z korzystania z porównywarki cen prądu

Porównywarki cen prądu najczęściej są bezpłatne i proste w obsłudze. Za ich pomocą można dokładnie zweryfikować i porównać oferty różnych firm zajmujących się sprzedażą prądu. W celu skorzystania z porównywarki należy wypełnić bezpłatny formularz i sprecyzować swoje oczekiwania. Ogromnym udogodnieniem są klarownie przedstawione warunki, na jakich można podpisać umowę:

  •       czas trwania umowy
  •       sposób wypowiedzenia umowy
  •       stawka za prąd

Porównywarka cen za prąd pozwala dokładnie wyliczyć, jakich rachunków możemy się spodziewać za energię elektryczną wybierając konkretnego dostawcę prądu. Samodzielne wyliczenie prawdopodobnych kosztów za dostawę prądu jest bardzo ciężkie do wykonania. Wiele dostawców ma skomplikowane umowy, często ,,ukryte koszta” (opłaty handlowe), które podczas wstępnej weryfikacji można z łatwością ominąć. Korzystając z porównywarki cen za prąd zyskujemy pewność, że wszystkie koszta (comiesięczne opłaty handlowe lub inne czynniki) są brane pod uwagę i gwarancję, że dzięki zmianie firmy, która  sprzedaje prąd faktycznie zmniejszymy swoje rachunki za energię elektryczną.

Czy każdy może zmienić dostawcę prądu?

Każdy obywatel Polski może w dowolnym momencie zmienić dostawcę energii elektrycznej. Jedyną przeszkodą w wyborze innego dostawcy prądu może być obecna umowa i okres jej wypowiedzenia. Najkorzystniejszym czasem na zmianę dostawcy jest moment, w którym wygasa stara umowa, dzięki temu unikniemy kosztów wiążących się z przedwczesnym zerwaniem umowy. Zanim jednak zerwiemy umowę i wybierzemy nowego sprzedawcę, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego dostawcy prądu. Warto uprzednio sprawdzić kilka ofert sprzedawców energii elektrycznej np. za pomocą porównywarki cen prądu optimalenergy.

Dostawcy prądu mogą zachęcać atrakcyjną ofertą (niska opłata za energię elektryczną czynną), lecz w wielu przypadkach w swoich umowach zawierają również opłaty handlowe, które po przeliczeniu sprawiają, że końcowy koszt nie jest, aż tak bardzo korzystny. Wcześniejsza weryfikacja sprzedawców za pomocą porównywarki cen prądu pozwala uniknąć nietrafionych wyborów i gwarantuje niższe rachunki za energię elektryczną.   

Laptop dla ucznia

0
Laptop dla ucznia

Wybór laptopa dla dziecka do szkoły, to nie lada wyzwanie. Co rok, setki rodziców stają przed podobnym dylematem, zmierzą się z nim także i w tym roku. Czy w ogóle nastolatek potrzebuje laptop? A jeżeli tak, to jaki? Ile na niego przeznaczyć?
Dokonałem małego rozeznania w rynku i bez wątpienia najciekawszych wyborem w takiej sytuacji będą laptopy poleasingowe. Pewnie część z Was zastanawia się, co to w ogóle znaczy poleasingowy. Już śpieszę z odpowiedzią. Wyobraźcie sobie firmę, w której używa się 2000 komputerów. 4 piętra wieżowca wypełnione stanowiskami. Mija okres gwarancji, który firma otrzymała od producenta, jeszcze nawet nie skończyli spłacać kredytu (leasingu) na te komputery i decydują się – ok, to wymieniamy wszystko. Całkiem im się to opłaca, bo ostatnia lata leasingu jest w tym przypadku najwyższa, a oni jej nie spłacają. Bank przejmuje taki sprzęt i odsprzedaje go dalej, duże hurtownie skupują taką używaną elektronikę i odsprzedają go dalej – gdzie trafia na półki znanych już nam sklepów.
Komputery poleasingowe stały się ostatnio bardzo mocną częścią rynku elektroniki i nie sposób nie dostrzegać ich zalet. Jest to przede wszystkim niezwykła jakość wykonania. Wszystkie laptopy poleasingowe pochodzą z najwyższych serii producentów: Dell Latitude, Lenovo Thinkpad, HP Elitebook i są przewidziane do działania przez wiele więcej niż 3-4 lata trwania leasingu. Jednak decydujemy się na komputery czy laptopy poleasingowe przede wszystkim ze względu na ich cenę. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że można zaoszczędzić na zakupie nawet 70%.
Zależnie od tego w jakim wieku jest dziecko, które chcemy wyposażyć w nasz laptop poleasingowy, stworzyłem 3 kategorie cenowe, na podstawie oferty laurem.pl, w których każdy znajdzie cos dla siebie. Wybrałem ten sklep, bo w standardzie oferują 24 miesiące gwarancji.
Wczesna podstawówka: Jak wiemy, nasze dzieci są mocno przeciążone, muszą do szkoły dźwigać ciężkie tornistry z opasłymi tomiskami. W związku z tym byłoby miło, żeby chociaż laptop był lekki miły i przyjemny. I o ile zdaję sobie sprawę, że to na pewno nie jest tak, że dzieci codziennie noszą laptop do szkoły, to jednak, nawet dla pojedynczych sytuacji warto o to zadbać.
Wybieramy: DELL E7240. Jest to laptop 12-sto calowy, z serii intelowskich ultrabooków. Jego waga to zaledwie 1,3kg, także na pewno nie będzie przeciążał naszego dzieciaka. Jeżeli chodzi o wydajność, to nie będzie żadnych problemów – na pokładzie znajdziemy wydajną i5-4300U z mikroarchitektury Haswell, która do spraw szkolno-dziecięcych zapewni optymalne działanie. Ponadto, komputer w standardzie wyposażany jest w 8GB RAM DDR3 1600Mhz oraz dysk SSD na złączu mSATA o pojemności 256GB. Można być pewnym że sprawdzi się idealnie. W sklepie Laurem.pl, taki sprzęt to niecałe 800zł. W cenie otrzymujemy także legalny system Windows 10 Home, dedykowany do komputerów poleasingowych.
Gimnazjum, pfu, Późna podstawówka: Przyjmijmy, że wśród starszych dzieci problem ciężaru nie byłby kluczowy. W związku z tym zaproponujmy coś odrobinę większego, z odrobinę większą wydajnością.
Wybieramy: FUJITSU E744. Czternastocalowy laptop, w bardzo ciekawym srebrno-czerwonym designie na pewno zrobi wrażenie wśród kolegów. A na nas zrobią wrażenie jego parametry, bo mamy tutaj Intel Core i5-4300M, o wysokiej wydajności (wciąż mikroarchitektura Haswell), na którym odpalanie nawet wydajnych programów nie stanowi problemu. Podobnie jak wyżej, w standardzie dostajemy 8GB RAM DDR3 1600Mhz oraz dysk SSD (na złączu SATA). Cena takiego komputera na laurem.pl z Windows 10 Home dla komputerów poleasingowych to około 1000zł.
Szkoła średnia: Jak przypomnę sobie czasy swojego liceum, to zastanawiam się nad tym, czy więcej czasu spędziłem w książkach czy w World of Warcraft, stąd na pewno istotnym jest, aby na komputerze dało się coś także pograć. Czy poleasingówki się do tego nadają? Pewnie, że tak, możemy spokojnie znaleźć bardzo wydajne stacje robocze, dedykowane dla dużych obciążeń.
Wybieramy: ZBOOK 15. Tutaj lecimy na bogato, bo procesor to jeden z najlepszych w architekturze Haswell – i7-4800MQ. Cztery rdzenie, wysoko taktowane – ciężko sobie wyobrazić, żeby czemuś miał nie dać radę. W standardzie dostajemy aż 16GB RAM DDR3 oraz Dysk SSD 240GB. Ale to co wyróżnia ten sprzęt to oczywiście karta graficzna. W nim siedzi dwu-gigowa Nvidia z serii Quadro. Dokładnie model K2100M. To w połączeniu z 15-sto calową matrycą o wysokiej rozdzielczości: 1920×1080 w technologii IPS, daje na pewno świetne odczucia. Jego cena na ten moment z Windows 10 Home dla komputerów poleasingowych w sklepie laurem.pl to około 2600zł.
Ostatnio usłyszałem ciekawy slogan: Po co Ci nowy? Kup poleasingowy! I o ile mógłbym z tym dyskutować, bo wiem, że dla części osób sam fakt posiadania nowego urządzenia, to coś za co wiele osób będzie skłonne dopłacić, to z drugiej strony warto pamiętać, że taki sprzęt też jest na rynku i obok pójścia do galerii i sprawdzenia oferty marketów, zajrzeć do Internetu i porównać je z ofertą laptopów poleasingowych.

System MES od Syneo.pl – użyteczność w najlepszym wydaniu

0
System MES od Syneo.pl - użyteczność w najlepszym wydaniu

OptiMES czyli flagowy produkt bydgoskiej firmy Syneo.pl, jest kompleksowym narzędziem, które sprawia, że zarządzanie produkcją jest proste i wydajne. Natomiast efektem jego działania jest skuteczna optymalizacja produkcji.

Zastosowanie płyty OSB

0
Zastosowanie płyty OSB

Płyty OSB to coraz częściej wykorzystywany materiał, ceniony jako budulec do wykończenia wnętrz mieszkań i domów. Popularność zyskał ze względu na swoją trwałość, możliwość recyklingu, uniwersalność wykorzystania oraz atrakcyjne ceny, w porównaniu z innymi, podobnymi do niego materiałami. Z czego wykonana jest pływa OSB i do jakich celów można jej użyć?

Z czego wykonuje się płyty OSB?

Nazwa płyta OSB jest skrótem od angielskiej nazwy: Oriented Stand Boards. Kompozytowa, płasko prasowana płyta wykonana jest z drewnianych wiórów orientowanych, co powoduje, że nadaje się do recyclingu, a jej rozpad następuje znacznie szybciej niż w przypadku innych materiałów budowlanych. Prostokątne wióry, pochodzące z sosny lub świerka, są prasowane na płasko na skutek działania wysokiej temperatury i ciśnienia. Spaja je natomiast wodoodporna żywica syntetyczna. Wióry są najczęściej układane w trzech warstwach: wzdłuż w częściach zewnętrznych, a w poprzek w części środkowej. Dzięki temu płyta OSB zyskuje dobre właściwości mechaniczne – przekonaj się sam kupując płytę na: https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/tarcica-budowlana-i-osb/plyta-osb

Zalety płyty OSB

Dzięki możliwości sprasowania wiórów, płyty OSB mogą mieć różną powierzchnię: gładką lub porowatą, a jednocześnie nie odznaczają się wadami typowymi dla materiału z litego drewna. Nie znajdziemy w nich sęków lub pęknięć. Są również znacznie mniej podatne na odkształcenia czy uszkodzenia. Są ponadto wolne od szkodliwych składników: syntetyczna żywica pozbawiona jest substancji toksycznych i formaldehydów, można zatem bezpiecznie wykorzystywać płyty do wykończenia na przykład pokoju dziecięcego.

Zastosowanie płyt OSB

Płyty OSB mają w standardowych wielkościach najczęściej od 8 do 33 mm. Wyróżnia się cztery ich typy, biorąc pod uwagę zastosowanie i technikę wytwarzania. OSB 1 można wykorzystać w warunkach suchych. Wióry spojone w nich żywicami mocznikowo-formaldehydowymi bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nie być odporne na wilgoć. OSB 2 wykorzystywane są głównie we wnętrzach, jako ściany nośne. Wymagają dodatkowe zaimpregnowania, ponieważ również mocno chłoną wilgoć. OSB 3 są najpowszechniej stosowanym rodzajem płyt ze względu na ich wysoką odporność na wilgoć. Spaja je poliuretanowy klej oraz żywica melaminowo-uretanowa. Płyty OSB 4 mają największą wytrzymałość, dlatego stosuje się je do budowy dachów, ścian domu w konstrukcji szkieletowej, do podbitek dachowych czy szalunków. Wszystkie rodzaje płyt OSB oferuje sklep internetowy Bricoman, służąc także poradą, jaki ich rodzaj wybrać w zależności od Państwa potrzeb indywidualnych,

Follow-up – co powinieneś o nim wiedzieć?

0
Follow-up - co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość wśród przedsiębiorców nieustannie rośnie, co sprawia, że szukają idealnych rozwiązań dla swojego biznesu i ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Osoby zajmujące się prowadzeniem firmy analizują potencjalne oferty współpracy, jakość konkretnego usługodawcy, ceny rynkowe i opinie w sieci. Na podstawie tych informacji oraz wcześniejszych doświadczeń podejmują decyzję o ewentualnej współpracy.

Ochrona danych osobowych a RODO

0
Ochrona danych osobowych a RODO

Temat zajmujący ostatnio niemal wszystkich. Trudno się dziwić, kary za złamanie przepisów mogą doprowadzić firmę do ruiny finansowej. Najgorszy jest fakt, że nigdy nie jesteśmy w stanie przygotować się w pełni. Rzeszowska kancelaria radców prawnych poleca zabezpieczyć każdy aspekt, który jest pod naszą kontrolą. W rozporządzeniu jest mowa o zabezpieczeniu się w należyty sposób, lecz co to znaczy? Na początek polecam zapoznać się z bardzo dobrym źródłem: https://ktmh.pl/specjalizacje/ochrona-danych-osobowych/

Kogo obowiązuje RODO? Prosta odpowiedź – wszystkich. A konkretnie wszystkie podmioty w jakikolwiek sposób zarządzający danymi osobowymi. Co to są więc dane osobowe? Upraszczając, są to wszystkie dane, które w prosty sposób pozwalają ustalić tożsamość danej osoby. Czy imię i nazwisko są danymi osobowymi? I tak i nie. Jeśli ktoś nazywa się Krzysztof Kowalski, to raczej nie będziemy w stanie go w ten sposób wskazać pośród wszystkich Krzysztofów Kowalskich. Jeśli natomiast jego nazwisko jest wyjątkowo niepowtarzalne, to już możemy mówić o danych osobowych. Czy mail jest danymi osobowymi? Mail w popularnej domenie założony przez wspomnianego Krzysztofa to raczej również nie będziemy w stanie dokonać identyfikacji. Co jeśli Pan Krzysztof pracuje w firmie ABC i jego adres będzie następujący: krzysztof.kowalski@abc.pl? Prawdopodobnie w firmie ABC jest tylko jedna taka osoba.

Temat danych osobowych jest niezwykle kompleksowy i zawiły. Warto szukać pomocy firm zewnętrznych. Koszt tej usługi może być drogi, natomiast płacimy za spokój. Oczywiście zlecenie tego tematu innej firmie nie zdejmuje z nas odpowiedzialności, ale z pewnością bardzo pomaga. Czego możemy oczekiwać od przedsiębiorstwa rozwiązującego problemy z tematyki RODO? Z pewnością przejrzą wszystkie nasze procedury zarządzania danymi osobowymi, jeśli mamy sklep online, zerkną na wszystkie nasze regulaminy, etc.

Lekceważenie RODO może być ostatnią rzeczą, którą zrobimy przed upadkiem naszej firmy. Nie polecam.

ZOBACZ TEŻ