Jak żyć na pełnej petardzie – czyli opowieść o ks. Janie Kaczkowskim

0

Żyjemy w czasach, kiedy kwestie związane z wiarą wzbudzają mnóstwo kontrowersji. Każdy ma prawo mieć na ten temat swoje własne zdanie, niemniej jednak uważam, że warto zachować otwarty umysł i chociaż spróbować spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” to książka, która to umożliwia.

Dlaczego sięgnęłam po książkę Piotra Żyłki i ks. Kaczkowskiego „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”?

„Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” – już sam tytuł jest intrygujący i zachęca do bliższego zapoznania się z tą pozycją. Dlaczego ja się na to zdecydowałam? Przede wszystkim ze względu na osobę ks. Jana Kaczkowskiego – kiedyś przeczytałam wywiad z nim i pomyślałam sobie, że to strasznie mądry człowiek. I co z tego, że ksiądz? Czy stan duchowny i rozsądek wykluczają się nawzajem? Otóż nie – to tylko kolejny krzywdzący stereotyp, bardzo zresztą popularny we współczesnym społeczeństwie. To również w dużym stopniu zmotywowało mnie do tego, by sięgnąć po „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”.

Kim są autorzy książki Piotr Żyłka i ks. Jan Kaczkowski?

Książka ma dwóch autorów. Pierwszym z nich jest Piotr Żyłka – chrześcijański dziennikarz, publicysta i przy okazji grafik komputerowy. Jest redaktorem naczelnym portalu DEON.pl, prowadzi również swojego bloga. To on jest autorem kilku znanych projektów społecznościowych takich jak faceBóg czy Sakrowpadki oraz polski profil papieża Franciszka.

Drugim autorem i jednocześnie bohaterem książki jest natomiast ks. Jan Kaczkowski – bardzo lubiany i niezwykle ceniony duchowny rzymskokatolicki, który sam siebie określa żartobliwym mianem onkocelebryty. W 2012 r. zdiagnozowano u niego raka mózgu – po postawieniu diagnozy lekarze dawali mu maksymalnie pół roku życia, od tamtej pory minęło już kilka lat. Ksiądz Kaczkowski to jeden z założycieli i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Mocno zaangażowany w wolontariat hospicyjny, działa też jako vloger – swoje filmy prezentuje na portalu Boska.TV. Posiada tytuł doktora nauk teologicznych.

O fabule książki „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”? słów kilka

Chcąc napisać, o czym jest „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”, trzeba nade wszystko zacząć od tego, że nie da się tej książki w żaden sposób zaszufladkować. Ma ona formę wywiadu, w którym dziennikarz zadaje jedynie pytania – taka wszak jest rola dziennikarza. Żyłka starannie dobiera słowa, zważa na nie i co najistotniejsze – doskonale rozumie, jakie zadanie ma do spełnienia w całym tym projekcie. To duchowny jest od tego, by mówić – i tak się szczęśliwie składa, że wcale nie trzeba ciągnąć go za język.

O czym traktuje książka? Właściwie o tym, co ważne jest dla każdego z nas – czyli o życiu. Brzmi to może i trywialnie, ale nie sposób wyodrębnić tutaj konkretnych kategorii i pod nie podporządkować poszczególne wypowiedzi księdza. Z rozbrajającą wręcz szczerością opowiada on o swoim dzieciństwie, rodzinie, duchowości, o zmaganiach z własnymi ułomnościami i z chorobą. Mówi o tym, jak to się stało, że został księdzem. Nie przedstawia Kościoła jako wyidealizowanej instytucji – otwarcie przyznaje się do tego, co w tym obszarze go najbardziej denerwuje. I wreszcie czytelnik dowiaduje się także, dlaczego – pomimo rozmaitych bolesnych i trudnych doświadczeń – Kaczkowski nie porzucił stanu duchownego. No i o co chodzi z tą tytułową polędwicą?

Moja opinia na temat książki Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” Piotra Żyłki i ks. Kaczkowskiego

„Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” daje to myślenia. To pełna ciepła opowieść o zwykłym człowieku robiącym niezwykłe rzeczy. Człowieku niesamowicie zaangażowanym w życie – pomimo przeciwności, jakie stają na jego drodze. Nie ma w nim ani krzty fałszu, jest autentyczny aż do bólu – i przyznaję, że to urzekło mnie najbardziej. W świecie, gdy kreowanie wizerunku doskonałego życia – zwykle nie mającego niczego wspólnego z rzeczywistością – stało się już w zasadzie normą, prostota i szczerość są cechami na miarę złota. Książka działa na człowieka lepiej niż niejeden profesjonalny poradnik motywacyjny. Przez księdza nie przemawiają żadne naukowe tytuły – to tak, jak czytać o najlepszym przyjacielu. O kimś, z kim można najzwyczajniej w świecie pogadać.

Jaki z książki płynie przekaz? By nie bać się opisywać świata za pomocą prostych słów. By być uczciwym we wszystkim, co się robi. By pomagać ludziom i być w tym zupełnie bezinteresownym. I że wiara jest dostępna dla każdego człowieka. To niezmiernie poruszająca lektura dotykająca wielu ważnych problemów. Jest niczym spowiedź człowieka, który ma świadomość tego, że jego zegar bezlitośnie tyka, nie pozostawiając mu zbyt dużo czasu.

Czy warto kupić książkę „Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość”?

„Życie na pełnej petardzie czyli wiara, polędwica i miłość” polecam wszystkim – nie tylko katolikom, ale również i osobom niewierzącym. Ci pierwsi mają dzięki tej lekturze sposobność zastanowić się nad swoim życiem w wierze, a dla tych drugich ksiądz Jan stanie się z pewnością źródłem potężnej inspiracji. Nie jest bowiem żadną sztuką ot tak po prostu przetoczyć się przez życie – trzeba nadać mu sens, bez względu na to, w co się wierzy. Książką jestem absolutnie oczarowana – i wszystkim serdecznie życzę tak wspaniałych doznań po jej przeczytaniu.

Praca przez internet

0

Internet jest narzędziem pozwalającym na podjęcie wielu działań przynoszących zysk. Wiele z nich wykonywać można bez żadnego wcześniejszego przygotowania, dzięki czemu praca przez internet może okazać się dobrym wyjściem dla bardzo wielu osób.

Praca zdalna

Praca przez internet opiera się na wykonywaniu różnych zadań zdalnie, czyli bezpośrednio przed komputerem. W ten sposób świadczyć można rozmaite usługi z zakresu grafiki, projektowania stron www, marketingu, coprywritingu czy transkrypcji nagrań. Inną opcją jest utworzenie własnej społeczności, na przykład skupionej wokół strony internetowej, bloga, mediów społecznościowych czy kanału na YouTube. Społeczności sprzedawać można własne produkty lub udostępniać na swojej platformie miejsce dla reklamodawcy. Inną opcją pracy zdalnej jest sprzedaż cudzych produktów, na przykład za pomocą sklepu internetowego lub sieci afiliacyjnej.

Serwisy zarobkowe

W internecie znaleźć można wiele stron, pozwalających na otrzymanie określonej zapłaty za wykonanie jakiegoś zadania. Dotyczy to przede wszystkim serwisów zarobkowych, które pozwalają swoim użytkownikom na odpłatne klikanie w reklamy, wypełnianie ankiet, rozpowszechnianie linków reklamowych czy rozsyłanie wiadomości e-mail. Część stron pozwala również na podjęcie pracy administratora lub moderatora na dużych forach internetowych oraz portalach społecznościowych. Zarobki w takich miejscach nie są zazwyczaj zbyt wysokie, ale pozwalają na zapoznanie się z zasadami działania różnych procesów marketingowych.

Inwestycje internetowe

Sposobem na pracę w internecie może być również zaznajomienie się z tematem inwestycji. Znalezienie odpowiedniej strategii na rynku inwestycyjnym pozwala na wypracowanie systemu, który może nawet przyczynić się do uzyskania przychodu pasywnego. Do najpopularniejszych inwestycji internetowych należą m.in. metale szlachetne czy kryptowaluty, a także rynek forex oraz tradycyjna giełda. Uzyskane w ten sposób oszczędności można dodatkowo pomnażać, dzięki czemu umiejętne inwestowanie może praktycznie całkowicie zastąpić zwykłą pracę.

W co zainwestować 10000?

0

10 tysięcy złotych to kwota, którą można wydać w praktycznie dowolny sposób. Warto jednak przeznaczyć te pieniądze na inwestycję, która będzie w stanie przynieść odpowiednio satysfakcjonujące zyski. Obecnie istnieje bardzo wiele sposobów na efektywne pomnażanie kapitału.

Najbezpieczniejsze inwestycje

Do najbezpieczniejszych form inwestycji należy otworzenie lokaty bankowej. Na rynku dostępnych jest wiele ofert banków, które pozwalają na otworzenie lokaty na określony okres. Najkorzystniejsze oprocentowanie zazwyczaj uzyskać można wówczas, gdy wpłaconych pieniędzy nie będzie można przez ten czas wypłacić. Wcześniejsze pobranie gotówki skutkuje zazwyczaj utratą odsetek. Banki oferują swoim klientom lokaty o różnym okresie inwestycji, np. kilkumiesięczne lub roczne. Inną bezpieczną opcją są obligacje skarbowe, jednak wiążą się one z koniecznością przeprowadzenia długoterminowej inwestycji.

Ryzykowna inwestycja

Nieco bardziej ryzykownym wyjściem jest fundusz inwestycyjny. Zazwyczaj banki podejmują się uśrednienia ryzyka, dzięki czemu są w stanie uchronić klientów przed zbyt dużymi stratami. Żaden z nich nie jest jednak w stanie zagwarantować zarobku. Ryzykowną opcją jest także gra na giełdzie, jednak pozwala na uzyskanie bardzo dużych pieniędzy. Tego typu inwestycja wymaga przede wszystkim dużej znajomości rynku. Inwestor musi być świadomy swoich działań, posiadać wiedzę na temat kupowanych oraz sprzedawanych akcji, a także powinien umieć właściwie odczytywać wszystkie prognozy. W takim przypadku bardzo dużo zależy od doświadczenia inwestora oraz szczęścia.

Inwestycja we własny biznes

10 tysięcy złotych to kwota, którą niekoniecznie trzeba inwestować w operacje bankowe czy oferty różnych spółek. Pieniądze te można również przeznaczyć na uruchomienie własnego biznesu, na przykład sklepu internetowego. W takim przypadku nie jest konieczne posiadanie dużej wiedzy z zakresu zarządzania, ekonomii czy informatyki, a 10 tysięcy złotych spokojnie wystarczy na uruchomienie i zatowarowanie sklepu.

W co inwestować małe kwoty?

0

Wiele osób uważa, że do inwestowania konieczne jest posiadanie sporej ilości pieniędzy. Tymczasem nawet w przypadku stosunkowo niedużych kwot, umiejętna inwestycja może przynieść niemałe zyski oraz sporo satysfakcji.

Lokaty i obligacje

Najprostszą formą inwestowania jest zabezpieczenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej. W ten sposób można skumulować gotówkę na znacznie większe inwestycje. Po uzbieraniu większego kapitału, pieniądze przekazywane są dalej. Ten sposób inwestowania jest bardzo prosty, ponieważ nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Warto jednak dokładnie analizować warunki poszczególnych ofert oraz sprawdzać okres oprocentowania preferencyjnego. Innym popularnym sposobem inwestowania są obligacje skarbowe. Stanowią stosunkowo bezpieczną formę lokowania kapitału, a także chronią inwestora przed inflacją. Wyższa stopa zwrotu wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto inwestować również w obligacje korporacyjne. Emituje je wiele spółek, a otrzymywany zysk jest bardzo atrakcyjny.

Fundusze inwestycyjne i pożyczki społecznościowe

Sposobem na regularne lokowanie niedużych kwot jest także zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Można je kupić przez internet, za pomocą konta osobistego w banku. Fundusze pozwalają na dużą różnorodność, dzięki czemu możliwe jest wybranie strategii inwestycyjnej odpowiedniej dla akceptowanego poziomu ryzyka. Do najpopularniejszych należą obligacyjne, akcyjne oraz hybrydowe. Nieco mniej typowym sposobem na inwestowanie niedużych kwot jest udzielanie pożyczek społecznościowych. Za pomocą specjalistycznych serwisów sieciowych, określone sumy pieniędzy pożyczane są innym użytkownikom. Pożyczkodawca oprócz spłaty długu otrzymuje również odsetki. Ten sposób inwestowania jest jednak związany z dużym ryzykiem, które dodatkowo stosunkowo trudno jest prawidłowo oszacować. Nigdy nie wiadomo, czy pożyczone pieniądze zostaną odzyskane. W przypadku nieuczciwego kontrahenta konieczne jest skorzystanie z windykacji należności. Serwisy starają się jednak odpowiednio weryfikować użytkowników.

Lokata dla dziecka

0

Lokata dla dziecka to rodzaj rachunku oszczędnościowego. Co miesiąc są na nią wpłacane określone środki, zwykle z ustalonym wcześniej minimum. Pieniądze trafiają w ten sposób do pewnego i bezpiecznego miejsca. Są również oprocentowane, dzięki czemu przy odpowiednio długim wpłacaniu środków możliwe jest uzyskanie wielu korzyści dla dziecka osiągającego pełnoletność. Dlatego lokatę dla dziecka warto założyć już w okresie niemowlęctwa, dzięki czemu będzie mogło skorzystać z późniejszych profitów.

Zalety lokaty dla dziecka

Dzięki świadomości posiadania lokaty, dziecko może poznać wartość sukcesywnego oszczędzania, a rodzice są w stanie wyrobić sobie wiele pożytecznych nawyków. W ten sposób zwiększyć można również szansę na to, że po ukończeniu osiemnastego roku życia dziecko będzie w stanie otrzymać odpowiednie zabezpieczenie finansowe, na które nie mogłoby liczyć bez lokaty. Dzięki temu będzie miało zapewnioną szansę samodzielnego zbudowania przyszłości oraz zrealizowania swoich marzeń i planów. W ostateczności tego typu lokata może również służyć całej rodzinie, w przypadku nieprzewidzianego kryzysu finansowego.

Inne sposoby oszczędzania na dziecko

Lokata nie jest jednym sposobem na zapewnienie dziecku udanego startu w dorosłość. Sprawdzoną formą oszczędzania jest również konto oszczędnościowe, stanowiące bardzo dobre rozwiązanie także w przypadku wspierania dziecka w wieku nastoletnim. Inną opcją są na przykład ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Pełnią one formę polis posagowych, które są w stanie wesprzeć dziecko po osiągnięciu pełnoletniości, a w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, pozwalają na uzyskanie zadośćuczynienia pieniężnego. Planowanie oraz rozwijanie własnej przyszłości jest u progu dorosłości niezwykle trudne, dlatego warto zapewnić dzieciom odpowiednie zabezpieczenie finansowe na start. Wieloletnie oszczędzanie pozwala nie tylko na zaspokajanie aktualnych potrzeb dzieci, ale również realizację wszystkich planów długoterminowych w wieku dorosłym.

Inwestowanie w nieruchomości

0

W przypadku inwestycji w nieruchomości, najważniejszym zadaniem inwestora jest przede wszystkim znalezienie odpowiednio dochodowego obiektu. Istnieją rozmaite typy projektów inwestycyjnych, które różnią się pomiędzy sobą szczegółami.

Popularne sposoby na inwestycję w nieruchomości

Popularnym sposobem na inwestycję w nieruchomość jest zakup kamienicy. W takim przypadku kluczowym czynnikiem przy wyborze powinna być lokalizacja. Może ona w dużym stopniu zadecydować o cenie oraz rozmiarze inwestycji, a także ostatecznym przeznaczeniu obiektu. Do najpowszechniejszych zastosowań należy wynajem mieszkań, które są w stanie generować stały i wysoki dochód. Inną opcją inwestycji w nieruchomość jest kupno działki budowlanej, a następnie jej odsprzedanie. W takim przypadku największy zysk uzyskać można w późniejszym terminie. Wartość działki stopniowo wzrasta, dzięki czemu można ją sprzedać bardziej korzystnie. Podobnie jest w przypadku nabycia ziemi rolnej pod uprawę. Można dodatkowo zwiększyć jej wartość, przekształcając ją w teren pod budowę.

Apartamenty i lokale usługowe

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w system condohoteli, czyli zakup ekskluzywnych apartamentów. Spełniają one zarówno rolę powierzchni mieszkalnych, jak i hoteli o wysokim standardzie. Można kupić nawet kilka takich apartamentów, po czym przekształcić je w funkcjonalne powierzchnie do wynajęcia. Popularną opcją jest dołączenie do grupy inwestycyjnej. Dzięki połączeniu wielu sił kapitałowych, możliwe jest nabycie obiektu, a także wykończenie pomieszczeń i zapewnienie odpowiedniego wyposażenia. Innym sposobem inwestycji jest zakup lokalu usługowego, na przykład handlowego. Takie rozwiązanie może nawet zapewnić dochód pasywny. Na podobnej zasadzie przebiega inwestycja pod agroturystykę, czyli na przykład zakup dworku, zamku, willi lub innej historycznej budowli atrakcyjnej dla turystów. W takim miejscu można prowadzić pensjonat lub gospodarstwo agroturystyczne, dzięki któremu można uzyskać niemały dochód.

W co zainwestować pieniądze?

0

Inwestycja finansowa może przynieść bardzo duże zyski. Niektóre formy powiększania kapitału są bardziej ryzykowne, jednak pozwalają na uzyskanie większej stopy zwrotu.

Bezpieczne inwestycje

Chociaż najbezpieczniejsze inwestycje nie przynoszą zazwyczaj wielkich zysków, pozwalają na systematyczne powiększanie kapitału. W takiej formie najlepiej sprawdzają się konta oszczędnościowe oraz lokaty. Zysk z oprocentowania jest symboliczny, dlatego są to jedynie tymczasowe formy inwestycji. Nieco większe ryzyko wiąże się z funduszami inwestycyjnymi. Przynoszą one większe zyski od lokat i kont oszczędnościowych, ale wiążą się z koniecznością uiszczania opłat zarządczych oraz manipulacyjnych. Ciekawą opcją jest także lokowanie majątku w rozmaite dobra materialne. Dotyczy to przede wszystkim metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro, a także dzieł sztuki, alkoholi czy przedmiotów kolekcjonerskich, na przykład znaczków, płyt, zdjęć czy monet. Wraz z upływem czasu, ich wartość zwiększa się. To bardzo stabilna i pewna forma inwestycji, jednak wymaga nieco czasu oraz sporej wiedzy specjalistycznej.

Bardziej ryzykowne inwestycje

Znacznie bardziej ryzykowną inwestycją jest gra na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na giełdzie obraca się przede wszystkim obligacjami skarbowymi oraz akcjami różnych firm. W celu rozpoczęcia takiej działalności, konieczne jest posiadanie rachunku inwestycyjnego w banku lub specjalnym biurze maklerskim, np. internetowym. Inną opcją inwestycyjną jest rynek Forex. Inwestycja tego typu opiera się na handlu walutami oraz surowcami, przy zastosowaniu mechanizmu finansowej dźwigni. W związku z tym zarówno zyski, jak i straty mogą być bardzo duże. Pomnażanie majątku odbywa się na zasadzie założenia, że wartość przedmiotu inwestycji wzrośnie lub spadnie. W przypadku posiadania bardzo dużego kapitału, dobrą opcją jest inwestycja w nieruchomości. Wynajem mieszkania zapewnia stały i długoterminowy dochód, jednak wymaga zazwyczaj sporych wydatków związanych z kupnem, remontem oraz utrzymaniem mieszkania.

Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

0

Wszyscy nowi przedsiębiorcy przystępujący do założenia własnej działalności gospodarczej, mogą starać się o uzyskanie dotacji z urzędu pracy. Jej największą zaletą jest fakt, że jest całkowicie bezzwrotna. Nierzadko dotację otrzymać można stosunkowo szybko, bez konieczności ponoszenia żadnych kosztów własnych. Przed zgłoszeniem się do urzędu pracy o dofinansowanie, należy jednak spełnić kilka określonych warunków.

Warunki uzyskania dotacji

Przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie, jeżeli posiada status osoby bezrobotnej. Można go uzyskać poprzez zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od momentu rejestracji należy odczekać trzy miesiące. Bezrobotny ubiegający się o dotację może studiować zaocznie, jednak nie może być studentem studiów dziennych. Nie może prowadzić żadnej innej działalności w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Dotacji nie otrzymują osoby, które bez uzasadnienia odrzuciły propozycję zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego. Przedsiębiorca starający się o dofinansowanie nie może również mieć na swoim koncie żadnych przestępstw wymierzonych w obrót gospodarczy, ani posiadać innego dofinansowania lub pożyczki na podjęcie swojej działalności.

Procedura uzyskania dotacji

Zwykle cały proces przyznawania dotacji trwa ponad miesiąc. Okres ten zależy od sprawności urzędu pracy. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, należy odczekać tydzień na podpisanie umowy między bezrobotnym starającym się o dotację oraz poręczycielem. Zadaniem poręczyciela jest zabezpieczenie zwrotu kwoty w przypadku niedotrzymania umowy przez wnioskodawcę. Po podpisaniu tej umowy, pieniądze w ciągu kilku dni docierają na konto przedsiębiorcy. Aktualnie dotacje z urzędu pracy mają wysokość cztero-sześciokrotności przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw. Kwota ta zależy od ilości środków, jakie urząd pracy otrzymał na ten cel. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat zamieszczone są w regulaminach, znajdujących się na stronach określonych placówek.

Jak ulepszyć CV?

0

Nowoczesne formy komunikacji powodują, że informacje zasypują nas zewsząd. Dotyczy to również osób prowadzących rekrutację. Ich praca często sprowadza się do przeglądania setek dokumentów aplikacyjnych. W tej sytuacji, jako osoby aplikujące na dane stanowisko jesteśmy narażeni na dużą konkurencję.

Mówi się, że osoba rekrutująca poświęca około 10 sekund na przejrzenie CV. Tyle czasu mamy, aby swoim dokumentem zainteresować potencjalnego pracodawcę. Postaraj się zdefiniować słowa kluczowe. W swoim CV podkreśl, jakie programy potrafisz obsługiwać, jakie są najważniejsze osiągnięcia. Podkreśl informacje, które mają znaczenie na stanowisku, na które aplikujesz.

Treść aplikacji powinna odpowiadać potrzebom pracodawcy. Warto przejrzeć kilka podobnych ofert pracy i wyszukać w nich słów kluczowych, które opisują poszukiwanego kandydata. Następnie powinniśmy porównać cechy idealnego kandydata z naszymi, jeśli są zbieżne, możemy użyć podobnych słów, aby opisać swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe. Napisz prawdę za pomocą słów, które chce zobaczyć osoba rekrutująca. Nie bądź jednak nieuczciwy, kłamstwo szybko może zostać odkryte w czasie pierwszej weryfikacji kandydata.

Pamiętaj o stosowaniu popularnego formatu dokumentów aplikacyjnych. Najpopularniejsze to .pdf i .doc. Dokumenty zapisane w tych formatach można otworzyć na każdym systemie operacyjnym. CV zapisane w niepopularnym formacie stwarza zagrożenie, że osoba rekrutująca nie będzie miała możliwości szybkiego odczytania jego treści.

Kilka sekund, to czas, w którym osoba rekrutująca podejmuje decyzję, czy przeglądać dalej dokument aplikacyjny, powinien dostrzec najbardziej interesujące informacje. Dobrze wyeksponuj istotne informacje. Ważnym komunikatem z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy jest obecne stanowisko pracy, firma, w której pracujesz, czas zatrudnienia. Najlepsze CV nie jest w stanie zastąpić kwalifikacji, jakie są wymagane na danym stanowisku pracy. Jednak osoba rekrutująca, która musi przetworzyć dużą liczbę informacji w krótkim czasie, znacznie szybciej zwróci uwagę na dokumenty aplikacyjne, w którym najważniejsze informacje są dobrze wyeksponowane.

Fotografia nie jest i nie powinna być wymagana w dokumentach aplikacyjnych, jednak warto ją załączyć. Ma to na celu zaprezentowanie samego siebie, swojej postawy, aparycji. Poprawne zdjęcie sprawi, że osoba rekrutująca szybciej skojarzy kandydata z konkretnymi umiejętnościami, doświadczeniami i osiągnięciami. Dodatkowo wskazuje na osobę pewną siebie i swojego wyglądu, co w niektórych zawodach jest bardzo istotne.

Jedną z najczęściej wymienianych cech w dokumentach aplikacyjnych jest kreatywność. Jest to cecha pożądana w wielu zawodach, ponieważ twórcze myślenie jest atutem. Jednak mało wiarygodnie brzmi kreatywność, która umieszczona jest w CV takim, jak setki tysięcy innych, czarno-białych dokumentów. Warto przemyśleć również kwestię wizualną naszej aplikacji. Niedopracowany wygląd o standardowym schemacie graficznym nie świadczy o naszej kreatywności. Przemyślanie, charakterystyczne CV może zachęcić potencjalnego pracodawcę do poznania bliżej naszej kandydatury.

Wszystkie informacje w CV i liście motywacyjnym powinny być dostosowane do stanowiska, o które się  ubiegamy. Skuteczne, ogólne CV nie istnieje. Inne informacje są istotne w przypadku kandydatki na sekretarkę, a inne w przypadku dyrektora, czy kasjera. Pisanie o wszystkim jest bezcelowe. Ważne jest podkreślenie takich cech i umiejętności, które są korzystne w danej pracy.

Brak dat w CV, kolejne etapy kariery opisane tylko za pomocą lat, brak daty urodzenia lub ukończenia studiów sugerują, że kandydat coś ukrywa. Być może jest to nieprawda. Warto nie dopuścić do takiej ewentualności, umieszczając szczegółowo daty przy kolejnych wydarzeniach.

Zanim wyślesz CV warto sprawdzić, jakie informacje na nasz temat zawiera internet. Zazwyczaj osoby rekrutujące na którymś z etapów rozmów kwalifikacyjnych zaglądają do serwisów społecznościowych lub wyszukiwarki internetowej, zanim podejmą decyzję. Kompromitujące zdjęcia prywatne, kontrowersyjne wypowiedzi i inne wybryki mogą zrobić złe wrażenie na potencjalnym pracodawcy i przekreślić szanse na zatrudnienie w przedsiębiorstwie.

W dokumentach aplikacyjnych istotna jest poprawność językowa. CV nie powinno zawierać błędów ortograficznych i gramatycznych. Pamiętać należy także o zasadach interpunkcji. Należy się wystrzegać niezrozumiałych skrótów. Dobre CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Plik CV powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem kandydata, co ułatwi pracę osobie rekrutującej. Często popełnianym błędem jest również stosowanie nieformalnych, śmiesznych adresów e-mail.

Nieścisłości w CV mogą zostać zweryfikowane na wielu etapach rekrutacji. Kłamstwo może zostać wykryte na etapie czytania CV, a także podczas rozmowy z kandydatem. Jeżeli kandydat nie potrafi łączyć ze sobą faktów opisanych w dokumentach aplikacyjnych, nie pamięta zakresu obowiązków, podwładnych oraz przełożonych, brzmi mało wiarygodnie. Również sprawdzanie referencji może zdemaskować ubarwianie rzeczywistości. Pracodawca może wskazać osobę, z którą zechce się skontaktować w poprzednim miejscu pracy lub kontrahenta, z którym współpracował kandydat. Zaufanie jest kluczową kwestią w relacjach zawodowych, a umieszczanie nieprawdziwych informacji w CV potrafi zburzyć zaufanie od samego początku. Ulepszanie swojego CV powinno skupić się na konkretnych przykładach z rzeczywistego doświadczenia, musi być dokładne i wiarygodne.

Mieszkania do remontu jako inwestycja

0

Zakup mieszkania do remontu oraz późniejsze jego odsprzedanie może być bardzo prostym i skutecznym sposobem na zarobienie niemałych pieniędzy. Zarówno całą inwestycję, jak i sam proces prac remontowych przeprowadzić można stosunkowo szybko. Nieco trudniejsze i bardziej pracochłonne jest znalezienie chętnego kupca, który będzie gotowy odkupić mieszkanie za satysfakcjonującą dla inwestora cenę. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednie oszacowanie i przeliczenie opłacalności inwestycji w mieszkanie do remontu.

Lokalizacja i wyposażenie

Decydując się na zakup mieszkania do remontu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na lokalizację takiej nieruchomości. W przypadku odpowiednio atrakcyjnego miejsca, szansa na szybką sprzedaż zwiększa się. Duże znaczenie ma również kwestia ceny. Na ostateczny zarobek wpływ ma opłacalność zakupu, więc nie warto łapać się pierwszej lepszej okazji. Końcowy bilans musi być dodatni. Ma na to wpływ sposób wykończenia mieszkania, dlatego lepiej przeprowadzić remont przy minimalnych kosztach, a pomieszczenia wyposażyć niedrogimi meblami. Można też zdecydować się na zakup płytek drugiej klasy, które mogą posiadać nieduże rysy i zabrudzenia, ale są znacznie tańsze. Meble najlepiej kupować w promocjach.

Wycena mieszkania

Ustalając ostateczną cenę sprzedaży, należy wliczyć w nią koszt własnej pracy oraz oczekiwany zarobek. Większość klientów oczekuje konkretnego upustu, dlatego można od razu dodać do ceny około dziesięć procent. Oprócz przeprowadzenia remontu, wykończenia oraz zakupu umeblowania, warto uzupełnić mieszkanie również w rozmaite dodatki, dzięki którym stanie się ono przytulniejsze. Mogą to być doniczki z kwiatami, ozdobne narzuty na łóżko czy ładne poduszki. Bardzo wiele elementów wyposażenia zostaje w mieszkaniu po poprzednim właścicielu. Jeżeli nie nadają się do użytku, warto je tanio sprzedać i zarobione pieniądze przeznaczyć właśnie na rozmaite dodatki. Gotowe do zamieszkania lokum przyciągnie więcej chętnych, w tym również kilkuosobowe rodziny.

ZOBACZ TEŻ