Co należy wiedzieć o rezonansie magnetycznym

Rezonans magnetyczny to dość powszechne badanie, które wykorzystywane jest zarówno do oceny stanu narządów miękkich, jak i do diagnostyki wielu chorób. Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega to badanie? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Rezonans magnetyczny – co to?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie rezonansu magnetycznego moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewne badanie diagnostyczne, które to wykorzystuje zaawansowane zjawisko jądrowego rezonansu. Działa to w taki sposób, że specjalne urządzenie (zwane aparatem do rezonansu) wysyła do naszych tkanek pole magnetyczne o dużej sile. To z kolei prowadzi do tego, że komórki ciała zaczynają reagować, co w późniejszym etapie przekształcane jest na obraz. Jest on widoczny na ekranie urządzenia. Dla osób martwiących się o własne zdrowie warto wspomnieć o tym, że jest to promieniowanie nieszkodliwe dla człowieka, w konsekwencji nasze bezpieczeństwo jest zmaksymalizowane. Badanie umożliwia ocenę stanu narządów miękkich, ocenę stanu układu kostnego, rozpoznanie wrodzonych wad czy też ocenę narządów jamy brzusznej. Więcej informacji na temat badania rezonansu magnetycznego znajdziemy na stronie http://www.eurodiagnostic.pl/.

Rezonans magnetyczny – na czym polega?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że rezonans magnetyczny jest zupełnie bezbolesny- nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Badanie trwa od 20 do 50 minut, w zależności od tego, jaka część ciała poddawana jest badaniu. Aby cały proces mógł zakończyć się powodzeniem, musimy znajdować się we wnętrzu aparatu, w nieruchomej pozycji. Może okazać się to nieco problematyczne dla osób, które cierpią na klaustrofobię. Pomimo wszystko specjaliści utrzymują stały kontakt głosowy z pacjentem. Zdarzają się sytuację, że badanie wykonywane jest po wcześniejszym podaniu środka kontrastującego, poprzez bezpośrednie wprowadzanie do żył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here