Co to jest kredyt konsolidacyjny? Wyjaśniamy!

Większość z nas korzysta z usług banków – mamy w nich rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, korzystamy z karty płatniczej czy kredytowej. Czasami mamy również pożyczki. Jeśli jest ich wiele, może dzwonić pracownik banku z propozycją kredyt konsolidacyjny. Co to jest, pytamy zaskoczeni. Jest to specyficzna forma kredytu, w której łączy się kilka kredytów w jeden.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Konsolidacja oznacza połączenie mniejszych kredytów gotówkowych lub pożyczek w jeden dług. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż dzięki temu mamy tylko jeden kredyt, którego rata może być mniejsza od sumy kilku pojedynczych należności – spłacamy zadłużenie, ale jest to mniejsze miesięczne obciążenie. Wszystko zależy od tego, na jakie warunki przystaniemy i jak długi okres kredytowania będzie charakteryzować nasze nowe zobowiązanie. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób, które wzięły kilka kredytów w różnych bankach, ale przestały kontrolować co i gdzie spłacają. Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu kredytu konsolidacyjnego, sprawdzi sytuację finansową kredytobiorcy. Nie ma tu znaczenia, że przyznanie dotychczasowych kredytów było poprzedzone oceną zdolności kredytowej. Ich połączenie wymaga bowiem odrębnej weryfikacji. Trzeba będzie także dostarczyć zaświadczenia o obecnym stanie zadłużenia posiadanych zobowiązań oraz szereg dokumentów, które będą miały na celu uwiarygodnić jego osoby oraz osiągane przez niego dochody.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Wyróżnia się dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowy i hipoteczny. Wnioskując o to zobowiązanie, klient otrzymuje pieniądze, których część lub całość przeznaczona na spłatę innych kredytów. Połączyć w jedno można praktycznie wszystkie zobowiązania, niezależnie od tego, czy są to produkty bankowe czy pozabankowe. Zależy to jednak od oferty wybranej przez klienta instytucji. Konsolidacji można dokonać za pomocą banku lub firmy pożyczkowej albo samodzielnie. W przypadku instytucji bankowych i pozabankowych klient korzysta wtedy ze specjalnie przygotowanej oferty kredytu konsolidacyjnego. Kredyt konsolidacyjny – co to jest i jak samemu załatwić taki kredyt? Możemy znaleźć dobrą ofertę kredytową i wnioskować o ten produkt. Jeśli jednak mamy dużo innych zobowiązań, bank może nie uznać, iż mamy wystarczającą zdolność kredytową.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja wiąże się z pewnymi warunkami spłaty, które trzeba dokładnie sprawdzić przed podpisaniem umowy. Specjaliści twierdzą, że trzeba dobrze sprawdzić warunki, by nie okazało się, że chcąc obniżyć miesięczne obciążenie, finalnie zapłacimy więcej. Zapytajmy o to, jaka dokładnie będzie rata. Trzeba również dowiedzieć się, jaka będzie prowizja oraz ile wyniesie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), czyli koszt wzięcia kredytu oraz jaka będzie całkowita kwota do spłaty – powinna być jak najniższa, ale trzeba mieć na uwadze że ostatecznie i tak będzie większa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Poczytajmy, jakie konsekwencje nas spotkają, gdy spóźnimy się ze spłatą raty. Tutaj więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty/nest-konsolidacja.

W życiu zdarzają się sytuacje, gdy nagromadzenie kredytów sprawia, że trudno nam płacić raty. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny, co to jest – zamiast zadawać takie pytania, idźmy do banku i poprośmy o pomoc w opanowaniu sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here