Nowoczesne formy komunikacji powodują, że informacje zasypują nas zewsząd. Dotyczy to również osób prowadzących rekrutację. Ich praca często sprowadza się do przeglądania setek dokumentów aplikacyjnych. W tej sytuacji, jako osoby aplikujące na dane stanowisko jesteśmy narażeni na dużą konkurencję.

Mówi się, że osoba rekrutująca poświęca około 10 sekund na przejrzenie CV. Tyle czasu mamy, aby swoim dokumentem zainteresować potencjalnego pracodawcę. Postaraj się zdefiniować słowa kluczowe. W swoim CV podkreśl, jakie programy potrafisz obsługiwać, jakie są najważniejsze osiągnięcia. Podkreśl informacje, które mają znaczenie na stanowisku, na które aplikujesz.

Treść aplikacji powinna odpowiadać potrzebom pracodawcy. Warto przejrzeć kilka podobnych ofert pracy i wyszukać w nich słów kluczowych, które opisują poszukiwanego kandydata. Następnie powinniśmy porównać cechy idealnego kandydata z naszymi, jeśli są zbieżne, możemy użyć podobnych słów, aby opisać swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe. Napisz prawdę za pomocą słów, które chce zobaczyć osoba rekrutująca. Nie bądź jednak nieuczciwy, kłamstwo szybko może zostać odkryte w czasie pierwszej weryfikacji kandydata.

Pamiętaj o stosowaniu popularnego formatu dokumentów aplikacyjnych. Najpopularniejsze to .pdf i .doc. Dokumenty zapisane w tych formatach można otworzyć na każdym systemie operacyjnym. CV zapisane w niepopularnym formacie stwarza zagrożenie, że osoba rekrutująca nie będzie miała możliwości szybkiego odczytania jego treści.

Kilka sekund, to czas, w którym osoba rekrutująca podejmuje decyzję, czy przeglądać dalej dokument aplikacyjny, powinien dostrzec najbardziej interesujące informacje. Dobrze wyeksponuj istotne informacje. Ważnym komunikatem z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy jest obecne stanowisko pracy, firma, w której pracujesz, czas zatrudnienia. Najlepsze CV nie jest w stanie zastąpić kwalifikacji, jakie są wymagane na danym stanowisku pracy. Jednak osoba rekrutująca, która musi przetworzyć dużą liczbę informacji w krótkim czasie, znacznie szybciej zwróci uwagę na dokumenty aplikacyjne, w którym najważniejsze informacje są dobrze wyeksponowane.

Fotografia nie jest i nie powinna być wymagana w dokumentach aplikacyjnych, jednak warto ją załączyć. Ma to na celu zaprezentowanie samego siebie, swojej postawy, aparycji. Poprawne zdjęcie sprawi, że osoba rekrutująca szybciej skojarzy kandydata z konkretnymi umiejętnościami, doświadczeniami i osiągnięciami. Dodatkowo wskazuje na osobę pewną siebie i swojego wyglądu, co w niektórych zawodach jest bardzo istotne.

Jedną z najczęściej wymienianych cech w dokumentach aplikacyjnych jest kreatywność. Jest to cecha pożądana w wielu zawodach, ponieważ twórcze myślenie jest atutem. Jednak mało wiarygodnie brzmi kreatywność, która umieszczona jest w CV takim, jak setki tysięcy innych, czarno-białych dokumentów. Warto przemyśleć również kwestię wizualną naszej aplikacji. Niedopracowany wygląd o standardowym schemacie graficznym nie świadczy o naszej kreatywności. Przemyślanie, charakterystyczne CV może zachęcić potencjalnego pracodawcę do poznania bliżej naszej kandydatury.

Wszystkie informacje w CV i liście motywacyjnym powinny być dostosowane do stanowiska, o które się  ubiegamy. Skuteczne, ogólne CV nie istnieje. Inne informacje są istotne w przypadku kandydatki na sekretarkę, a inne w przypadku dyrektora, czy kasjera. Pisanie o wszystkim jest bezcelowe. Ważne jest podkreślenie takich cech i umiejętności, które są korzystne w danej pracy.

Brak dat w CV, kolejne etapy kariery opisane tylko za pomocą lat, brak daty urodzenia lub ukończenia studiów sugerują, że kandydat coś ukrywa. Być może jest to nieprawda. Warto nie dopuścić do takiej ewentualności, umieszczając szczegółowo daty przy kolejnych wydarzeniach.

Zanim wyślesz CV warto sprawdzić, jakie informacje na nasz temat zawiera internet. Zazwyczaj osoby rekrutujące na którymś z etapów rozmów kwalifikacyjnych zaglądają do serwisów społecznościowych lub wyszukiwarki internetowej, zanim podejmą decyzję. Kompromitujące zdjęcia prywatne, kontrowersyjne wypowiedzi i inne wybryki mogą zrobić złe wrażenie na potencjalnym pracodawcy i przekreślić szanse na zatrudnienie w przedsiębiorstwie.

W dokumentach aplikacyjnych istotna jest poprawność językowa. CV nie powinno zawierać błędów ortograficznych i gramatycznych. Pamiętać należy także o zasadach interpunkcji. Należy się wystrzegać niezrozumiałych skrótów. Dobre CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Plik CV powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem kandydata, co ułatwi pracę osobie rekrutującej. Często popełnianym błędem jest również stosowanie nieformalnych, śmiesznych adresów e-mail.

Nieścisłości w CV mogą zostać zweryfikowane na wielu etapach rekrutacji. Kłamstwo może zostać wykryte na etapie czytania CV, a także podczas rozmowy z kandydatem. Jeżeli kandydat nie potrafi łączyć ze sobą faktów opisanych w dokumentach aplikacyjnych, nie pamięta zakresu obowiązków, podwładnych oraz przełożonych, brzmi mało wiarygodnie. Również sprawdzanie referencji może zdemaskować ubarwianie rzeczywistości. Pracodawca może wskazać osobę, z którą zechce się skontaktować w poprzednim miejscu pracy lub kontrahenta, z którym współpracował kandydat. Zaufanie jest kluczową kwestią w relacjach zawodowych, a umieszczanie nieprawdziwych informacji w CV potrafi zburzyć zaufanie od samego początku. Ulepszanie swojego CV powinno skupić się na konkretnych przykładach z rzeczywistego doświadczenia, musi być dokładne i wiarygodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here