PKO Bank Polski. Krótka wizytówka instytucji

PKO Bank Polski to najbardziej znana i rozpoznawalna instytucja finansowa w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego. Ma ona już ponad sto lat tradycji. Obecnie jest to największy bank uniwersalny w Polsce. Co trzeba wiedzieć o działalności PKO BP? Jakie produkty oferuje ten bank? O tym w poniższym tekście.

Początki działalności banku datowane są na 1919 rok. W tym roku została utworzona Pocztowa Kasa Oszczędności. Stało się to na mocy dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Podczas drugiej wojny światowej instytucja działała pod zarządem niemieckim. Nowe komunistyczne władze w 1948 roku zlikwidowały za pomocą dekretu Pocztową Kasę Oszczędności. W jej miejsce został powołany nowy bank o nazwie Powszechna Kasa Oszczędności. W 1987 roku instytucja zmieniła nazwę na Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy. Formalnie stała się jednocześnie samodzielnym bankiem po wyodrębnieniu ze struktury Narodowego Banku Polskiego. Kolejna duża zmiana w organizacji banku datowana jest na 2000 rok. W tym roku PKO BP stała się jednoosobową spółką skarbu państwa. Do nazwy banku dodano człon wskazujący na spółkę akcyjną. W roku 2004 instytucja zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie największym i dominującym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa. Posiada on około 30% udziałów w akcjonariacie PKO BP SA. Bank jest również częścią grupy kapitałowej. W jej skład wchodzą między innymi PKO Bank Hipoteczny, PKO TFI, PKO Leasing SA i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

PKO Bank Polski jest liderem swojej grupy kapitałowej. Dzięki temu może zaoferować wiele ciekawych produktów. Oferta PKO Bank Polski obejmuje między innymi produkty oszczędnościowe, inwestycyjne oraz kredytowe. Najbardziej popularnym produktem finansowym oferowanym przez PKO Bank Polski jest konto osobiste. Podstawowym rozwiązaniem z tego segmentu jest PKO Konto za Zero. Jest to konto, które można otworzyć za pomocą selfie. Do otwarcia Konta za Zero w PKO BP wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją bankową. Do największych zalet Konta za Zero można zaliczyć niskie koszty prowadzenia rachunku. W pakiecie otrzymujemy darmowe prowadzenie konta wraz z darmowym użytkowaniem karty debetowej po spełnieniu określonych warunków. Miłośnicy nowych rozwiązań otrzymują możliwość wykonywania darmowych wypłat z bankomatów za pomocą systemu BLIK. Zaletą Konta za Zero oferowanego przez PKO BP jest łatwa dostępność otrzymania debetu w kwocie 1000 złotych.

Konto w PKO BP

Założenie konta osobistego w PKO BP związane jest z przyznaniem dostępu do bankowości elektronicznej. Jest to system znany pod nazwą iPKO. Posiadacz dostępu do iPKO otrzymuje wiele dodatkowych możliwości. Najważniejszym z nich jest dostęp do profilu zaufanego. Dzięki temu profilowi można załatwiać sprawy urzędowe na odległość. System profilu zaufanego jest opracowany przez instytucje państwowe. Komercyjnym systemem, który służy do potwierdzania tożsamości jest mojeID. W tym przypadku klient PKO BP również otrzymuje możliwość korzystania z tego systemu. Bankowość elektroniczna na komputerze jest wygodnym rozwiązaniem, które ułatwia wykonywanie transakcji i potwierdzanie tożsamości. Dla swoich klientów PKO Bank Polski przygotował również aplikację mobilną. Aplikacja mobilna IKO to jeszcze bardziej wygodne narzędzie od tradycyjnej bankowości internetowej. Nic więc dziwnego, że została pobrana już około sześć milionów razy. Bank chwali się w swoich komunikatach, że za pomocą aplikacji IKO wykonano już około miliard różnych transakcji. Jedną z ciekawszych funkcji udostępnionych w aplikacji jest możliwość szybkiej płatności za przejazd autostradami.

PKO Bank Polski oferuje również możliwość otwarcia konta oszczędnościowego. Ciekawe produkty finansowe PKO Bank Polski znajdziemy także w segmencie oszczędności. Nazwa podstawowego rachunku służącego do oszczędzania to Konto Oszczędnościowe Plus. Oprocentowanie konta oszczędnościowego nie należy niestety do imponujących. W promocji można jednak spodziewać się nieco lepszych warunków od tych, które oferowane są w podstawowym pakiecie. Obecnie możemy otrzymać dodatkowe 0,8% w skali roku na nowe środki do 50 000 zł przez 60 dni. W ofercie oszczędnościowej banku znajdziemy również lokaty. Promowanym produktem jest w tym segmencie Lokata Mobilna. Aktualne oprocentowanie tej lokaty to 1,5% w stosunku rocznym. Lokatę można założyć na okres trzech miesięcy. Maksymalna kwota, którą można ulokować to 15000 złotych. Lokatę i konto oszczędnościowe można założyć za pomocą mobilnych kanałów komunikacji z bankiem.

Konta osobiste oraz produkty oszczędnościowe to najpopularniejsze produkty finansowe w każdym banku. W ofercie PKO BP znajdziemy jednak wiele innych rozwiązań. Pełny przegląd wszystkich najważniejszych informacji na temat banku dostępny jest na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/pko-bank-polski. Bank umożliwia również założenie rachunku maklerskiego czy też zawarcie umowy ubezpieczenia. W segmencie kredytowym najpopularniejszymi produktami są karty kredytowe, kredyty gotówkowe i kredyty hipoteczne. Oferta PKO BP dla firm jest również bardzo szeroka. Z pewnością każdy znajdzie w ofercie banku coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here