Utrata pracy a posiadanie kredytów– co zrobić w takiej sytuacji?

0
971

Trudna sytuacja gospodarcza spowodowana koronawirusem sprawiła, że tysiące osób straciło pracę, a wiele małych i średnich przedsiębiorstw musiało zakończyć swoją działalność. Utrata stałego zatrudnienia jest sytuacją niezwykle stresującą – szczególnie jeśli do spłaty ma się kilka kredytów, a do tego trzeba utrzymać swoją rodzinę. Niestety nawet najbardziej stabilne zatrudnienie może się nagle zakończyć, co prowadzi do wielu problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Niespłacanie kredytów w terminie może mieć dla kredytobiorcy negatywne konsekwencje. Dlatego należy uniknąć takiej sytuacji, aby nie wpaść w poważne problemy finansowe. Co zrobić po utracie pracy mając kredyt? Razem ze specjalistami z Habza Finanse odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.

Czy o utracie pracy należy poinformować bank?

To czy będziesz zobowiązany do poinformowania banku o utracie pracy, zależy od zapisów, które znajdują się w umowie kredytowej. Większość instytucji finansowych wymaga od swoich klientów podania takiej informacji – szczególnie jeśli w grę wchodzą duże kredyty. Jeśli chodzi o niewielkie pożyczki i kredyty gotówkowe, to kredytodawca nie zawsze nakłada taki obowiązek na swojego klienta. Zawsze warto się jednak zapoznać po raz kolejny z umową kredytową, aby mieć pewność co należy zrobić w takiej sytuacji.

Bank może także nakazać klientowi poinformowanie go o sytuacjach, które negatywnie wpływają na zdolność kredytową. Może to być nie tylko utrata pracy, ale np. zmniejszenie wynagrodzenia. Jest tak, ponieważ zmniejszenie zdolności kredytowej może oznaczać trudności w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Klient, który przez kilka czy nawet kilkanaście lat spłacał swój kredyt bez problemu, może mieć nagle z tym problem, co jest bardzo istotne dla każdej instytucji finansowej.

Poinformowanie banku o utracie pracy, a tym samym o obniżeniu zdolności kredytowej może pomóc w podjęciu kroków, które zabezpieczą spłatę długu. Jest to korzystne rozwiązanie nie tylko dla banku, ale także dla samego kredytobiorcy. Kredytodawcy mają w zanadrzu kilka rozwiązań, które mogą ułatwić spłatę zadłużenia np. kredyt konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ lub wakacje kredytowe. To jednak nie jedyna pomoc, na którą może liczyć osoba, której zdolność kredytowa uległa pogorszeniu.

Utrata pracy a kredyt hipoteczny – co zrobić?

Dla wielu kredytobiorców spłata niewielkich kredytów gotówkowych czy zakupów ratalnych nie będzie dużym problemem nawet podczas chwilowego bezrobocia. Co jednak z kredytami, które opiewają na bardzo wysokie sumy, a ich jedna rata często liczona jest w tysiącach złotych? Osoby, które mają kredyt hipoteczny i straciły pracę, często obawiają się o swoje finanse oraz o to, czy znajdą pracę odpowiednio szybko, aby móc spłacać wysokie raty kredytu.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to powinieneś jak najszybciej skontaktować się z bankiem, w którym masz zaciągnięty dany kredyt. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z dostępnych rozwiązań jeszcze zanim pojawią się pierwsze problemy ze spłatą rat kredytu hipotecznego. Pracownicy banku wiedzą, że każdemu może zdarzyć się, utracić pracę – szczególnie podczas 20 czy nawet 30 lat, w których trzeba spłacać kredyt hipoteczny. Nie jest więc dla nich niczym dziwnym, gdy kredytobiorca przychodzi z prośbą o pomoc.

Podczas takiej rozmowy bank będzie mógł wdrożyć wypracowane na taką sytuację procedury. Możesz liczyć, chociażby na wspomniane już wakacje kredytowe lub propozycję sprzedaży nieruchomości w celu spłaty hipoteki. To, jakie rozwiązanie zostanie wdrożone, zależy oczywiście od Twojej decyzji oraz tego, jak trudna jest Twoja sytuacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here