System ERP (Enterprise Resource Planning) stosuje się celem zaplanowania zasobów przedsiębiorstwa. Funkcje kierownicze mogą być wówczas kompleksowo realizowane na wszystkich szczeblach funkcjonowania firmy. Zarządzanie procesami za pomocą ERP umożliwia współpracę wielu przedsiębiorstw poprzez kompletowanie danych, a także wykonywanie operacji na zgromadzonych danych.
Charakterystyka systemów ERP
Systemy informatyczne ERP możemy podzielić na zintegrowane czy też modułowe. Zintegrowane złożone są z platformy biznesowej oraz bazy danych, gdzie nie możliwa jest wymiana danych między modułami. Natomiast modułowe systemy to zbiór niezależnych, lecz współpracujących ze sobą aplikacji. Obszary działalności modułów obejmują: zarządzanie zasobami ludzkimi, klasyfikacja produktów, sprzedaż, kontrolę kosztów, logistykę, produkcję oraz systemy do analizy procesów. Otwarty system ERP może być dostosowany do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Systemy informatyczne ERP na licencji SaaS wiążą się ze zdalnym dostępem do oprogramowania, co skutkuje brakiem konieczności instalowania oprogramowania na stacji roboczej. Tryb SaaS zapewnia użytkownikom wiele korzyści – rozłożenie w czasie kosztów wdrożenia systemu, brak amortyzacji i wynikające z tego korzyści podatkowe, aktualizacje przeprowadzane na bieżąco.
Jak wybrać najlepszy system ERP?
Przed dokonaniem wyboru należy dogłębnie przeanalizować dostępne na rynku systemy reprezentujące klasę ERP. Wiele firm oczekuje od tych systemów elastyczności i możliwości dokonania błyskawicznych modyfikacji. Ponadto systemy powinny natychmiastowo reagować na dynamiczną płynność procesów przebiegających w przedsiębiorstwie. Istotnym kryterium jest również uwzględnienie poziomu technologicznego na jakim to znajduje się dana firma. Dobór oprogramowania musi ściśle łączyć się ze specyfiką przedsiębiorstwa i kierunkiem jego działalności. Warto zauważyć, iż system z przejrzystym interfejsem wpływa znacząco na długość trwania określonych operacji. Przedsiębiorcy powinni też wziąć pod uwagę możliwość rozbudowania systemów ERP o nowe moduły w sytuacji rozwoju firmy. Działalność przedsiębiorcy na arenie międzynarodowej wymaga zastosowania systemu ERP w różnych językach czy też obecności konsultantów na różnych kontynentach. To nie jedyne cechy, które powinny charakteryzować ową konfigurację przeznaczoną do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Wśród ważnych aspektów możemy wyróżnić wysoką dostępność różnych aktualizacji, co pozwala błyskawicznie i skutecznie reagować na zmieniające się warunki w funkcjonowaniu firmy.
Najlepsza decyzja
Wdrożenie systemu ERP nie jest łatwą decyzją. Zazwyczaj ma się szereg wątpliwości, głównie związane z ceną zakupu, ale przede wszystkim z zmianą organizacją pracy. Początkowe etapy nie są łatwe, ale korzyści płynące z udanego wdrożenia są wymierne. Warto zdecydować się na taki krok, a czym prędzej tym lepiej. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja jest ogromna, rynek globalny.