Dziennikarstwo i komunikacja społeczna kierunkiem przyszłości

Media – zarówno te tradycyjne, jak i cyfrowe – nadal nie tracą swojej popularności. Co więcej, zapotrzebowanie na pełne merytorycznej wiedzy kanały internetowe wciąż rośnie. Dlatego na rynku pracy coraz częściej pojawiają się oferty od agencji reklamowych czy interaktywnych, które poszukują osób do obsługi mediów społecznościowych. Kierunek ten jest coraz częściej wybierany przez młodych ludzi. Dlaczego warto zapisać się na dziennikarstwo i komunikację społeczną? Oto opis toku nauczania oraz przykładowe miejsca zatrudnienia po zdobyciu dyplomu.

Podstawowe przedmioty

Na pierwszym roku studiów zdobywa się wiedzę ogólną z każdej dziedziny dziennikarstwa. Student dowiaduje się o charakterze pracy reportera, radiowca czy osoby pracującej w telewizji. Wszystko po to, by mógł podjąć świadomą decyzję odnośnie konkretnej specjalizacji w przyszłości. Pojawiają się warsztaty, które od początku szlifują umiejętności pisarskie czy retoryczne. Przedmiotami obowiązkowymi do zaliczenia są między innymi: prawo prasowe, wiedza o mediach oraz polityka i ekonomia na świecie. W planie pojawia się również język obcy – jest on niezmiernie ważny, ponieważ przyszły dziennikarz nierzadko ma okazję rozmawiać z obcokrajowcami lub wybiera karierę korespondenta z zagranicy. Dla tych, których bardziej interesuje aspekt marketingowy, istnieje specjalizacja z zakresu public relations.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to idealny kierunek dla ludzi odważnych i ciekawych świata. Osoba, która chce pracować w mediach, powinna odznaczać się szeroką wiedzą oraz wykazać się nią w praktyce. Grupa Uczelni Vistula kładzie nacisk na to, by zajęcia miały charakter warsztatowy. Prowadzone są one przez aktywnie działających w tym obszarze wykładowców, którzy na co dzień mają styczność z mediami. Jest to szansa na poznanie zawodu „od podszewki”. Więcej o tym kierunku dowiesz się na stronie: http://www.vistula.edu.pl.

Kariera po studiach

Przed obroną należy zdecydować się na specjalizację. Do wyboru najczęściej jest specjalizacja dziennikarska bądź public relations. Po ukończeniu pierwszego wariantu można pracować w mediach internetowych, w telewizji, w prasie czy w radio. Zdobyta wiedza będzie dotyczyła metod analitycznych, zagadnień z zakresu ekonomii, a także zjawisk społecznych. Należy wspomnieć też, że podczas trwania specjalizacji przeważają zajęcia warsztatowe. Jest to duży plus, ponieważ po ukończeniu studiów można od razu zatrudnić się w wybranej agencji, redakcji czy stacji.

Nieco inaczej sprawa wygląda z public relations, którego sednem jest szeroko pojęta komunikacja z otoczeniem. To kierunek poniekąd marketingowy, dlatego posadę znajdzie się w firmach, którym zależy na dobrym wizerunku wśród potencjalnych klientów czy mediów. Ta specjalizacja oferuję wiedzę z zakresu psychologii masowej czy badań społecznych. Dodatkowo absolwent potrafi przekazać dziennikarzom konkretne informacje lub wykorzystać media w celach PR-owych.

Podsumowując, dziennikarstwo i komunikacja społeczna to nie tylko nauka obiektywności, pisania rzetelnych artykułów czy retoryka i prezencja. Tutaj można poszerzyć horyzonty, nabyć wiedzę odnośnie głównych problemów dzisiejszego świata i najbardziej palących kwestii społecznych. Dobrze płatna praca czeka w agencjach PR-owych, firmach i korporacjach oraz prestiżowych redakcjach i stacjach telewizyjnych. Profesjonalizm, znajomość historii oraz najnowszych wydarzeń przydadzą się nie tylko w zawodzie, ale także w życiu codziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here