Czym w ogóle jest KRD
KRD czyli Krajowy Rejestr Długów, a właściwie to Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (pełna nazwa). Zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji gospodarczych. Możemy znaleźć tam dane dotyczące zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Mogą trafić tam wpisy, które dotyczą nie tylko samej spłaty zobowiązań ale także terminowości. KRD gromadzi jednak tylko wpisy negatywne. Mogą one dotyczyć wszelkich zobowiązań finansowych przekraczających kwotę 200 złotych – w przypadku osób osób fizycznych lub przekraczających kwotę 500 złotych, w odniesieniu do przedsiębiorców.
Konieczność założenia konta w KRD
Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku sprawdzania siebie w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), musimy założyć konto na dedykowanym do tego portalu. W tym przypadku będzie to www.krd.pl. Aby założyć konto w pierwszym kroku musimy podać nasze dane: imię i nazwisko, kod pocztowy, numer telefonu oraz adres e-mail. Następnie podajemy login – w tym wypadku jest to każdorazowo nasz Pesel oraz tworzymy unikalne hasło, które następnie potwierdzamy. Aby przejść dalej musimy zaakceptować regulamin oraz wyrazić wszelkie zgody, które są obowiązkowe. Zgody, które są opcjonalne warto zweryfikować. Jeśli bowiem nie chcemy otrzymywać na naszą skrzynkę e-mail ofert oraz reklam, nie warto zaznaczać tego punktu aby później nie denerwować się na przychodzące maile.
Logowanie
Jeśli założyliśmy już swoje konto na stronie www.krd.pl możemy się do niego zalogować za pomocą ustanowionego wcześniej hasła. Jednak w dalszym ciągu nie możemy korzystać z danych zawartych w KRD. Po zalogowaniu zostaniemy bowiem najpierw poproszenie o weryfikację podanych danych w formularzy rejestracyjnym.
Weryfikacja danych podanych w formularzu
Aby aktywować konto na stronie KRD należy potwierdzić dane wpisane w formularzu, podczas zakładania konta. Jak to zrobić? Mamy dwie możliwości. Pierwszą i znacznie szybszą jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego. Przelew ten musimy zostać zrobiony z konta należącego do osoby, której dane chcemy zweryfikować. Oznacza to więc, że nie może być to także konto wspólne małżonków, które należy do obojga. Przelew opiewa na kwotę 1 zł. Drugim sposobem na weryfikację podanych danych jest przesłanie skanu bądź zdjęcia naszego dowodu osobistego, z dwóch stron. Aby rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości, zdjęcie dowodu możemy przekreślić po przekątnej z dopiskiem skan dowodu w celu weryfikacji konta w KRD. Oczywiście należy zrobić to w taki sposób aby nie zakryć żadnych danych widniejących na dowodzie osobistym. Dzięki temu zabezpieczymy nasze dane najlepiej jak się tylko da, a opatrzony tak skan z pewnością nie będzie mógł być wykorzystany w inny sposób.
Jak sprawdzić czy jestem w KRD
Jak sprawdzić czy jestem w KRD? Kiedy już nasze dane zostaną potwierdzone nie pozostaje nam nic innego jak kliknąć w ikonkę „sprawdź swój Pesel”. Usługa jest dla nas darmowa raz na 6 miesięcy. Jeśli chcemy sprawdzić siebie w KRD częściej za raport musimy zapłacić 6,90 zł.