Część maturzystów ma dość mocno sprecyzowane oczekiwania co do miejsca, w których chcą kontynuować swoją edukację. Jednak wielu maturzystów, także ze względu na wyniki matur, musi wybrać uczelnie mniej popularne, położone w mniejszych ośrodkach lub też uczelnie prywatne. Czym powinni się kierować wybierając przyszłą uczelnię?

Prywatna tak samo dobra jak państwowa

Niektóre kierunki na uczelniach państwowych są dość mocno oblegane przez przyszłych studentów. Wynika to z renomy samej uczelni, ale również z przyszłych możliwości zatrudnienia, jakie zapewnia dyplom konkretnej uczelni.

W wielu rankingach od lat pojawiają się również uczelnie prywatne, które oferują często lepsze warunki do studiowania niż uczelnie państwowe. Mniejsza liczba studentów na roku, lepszy dostęp do pracowni oraz do samych prowadzących zajęcia mają niewątpliwie duży wpływ na ich popularność.

Modny kierunek czy perspektywa zatrudnienia

Podobnie jak w innych dziedzinach, także w zakresie edukacji uniwersyteckiej pojawiają się co jakiś czas kierunki modne, które otwierane są praktycznie na każdej uczelni. Kilka lat temu można było studiować niemal wszędzie zarządzanie i marketing, potem pedagogikę, obecnie popularne jest bezpieczeństwo wewnętrzne.

Moda na taki kierunek sprawia, że można go studiować na wielu uczelniach. Powoduje to, że każdego roku na rynku pracy pojawiają się tysiące absolwentów z porównywalnym wykształceniem, przy czym wiadomo, że rynek pracy dość szybko zweryfikuje umiejętności, nabyte przez studenta.

Studia nie tylko w dużych ośrodkach

Wielu maturzystów wybiera uczelnie w dużych miastach, które mogą być bardzo oblegane przez potencjalnych studentów. Dotyczy to w szczególności kierunków, na której jest się ciężko dostać ze względu na popularności kierunku studiów.

Wówczas warto przejrzeć zestawienia uczelni w Polsce, aby wybrać uczelnię prywatną lub państwową uczelnię w którymś mniejszym mieście. Dzięki temu można złożyć dokumenty na uczelnię, która może zapewnić studia na wymarzonym kierunku, choć położonym w mniej prestiżowej lokalizacji.

Dla wielu studentów, głównie dla osób niepełnosprawnych oraz osób z małych miejscowości, dobrym rozwiązaniem jest możliwość studiowania w trybie online. Studia przez internet dostępne są na wielu uczelniach.

Artykuł powstał ma podstawie materiałów znalezionych na www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here