Z budową własnego domu związane są bardzo duże wyzwania finansowe oraz logistyczne. Nie wszystkich stać na sfinansowanie takiego przedsięwzięcia w całości, dlatego wiele osób stara się o kredyt hipoteczny. Pozwala on na uzyskanie wielkiej szansy, ale związany jest ze sporym obciążeniem. Dlatego decydując się na taki krok, warto podejść do niego mądrze i odpowiednio wszystko przemyśleć.

Zdolność kredytowa i wysokość rat

Do uzyskania kredytu hipotecznego konieczne jest posiadanie całkowitej zdolności kredytowej. Niezbyt przejrzysta historia w BIK może w tym bardzo przeszkodzić. Znaczenie mają wszystkie niespłacone do tej pory raty i kredyty, a także jakiekolwiek zaległości oraz złamane umowy. Dlatego warto zadbać o poprawę tej sytuacji jeszcze przed spotkaniem z konsultantem w oddziale banku. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość rat. Zbyt niskie mogą wydłużyć okres spłacania długu, przez co jego koszt dodatkowo wzrasta. Dlatego lepiej unikać rat o minimalnej wysokości, a zdecydować się na bardziej optymalne rozwiązanie. Dzięki temu domowy budżet nie zostanie zaburzony, a okres spłacania kredytu nie będzie zbyt przeciągnięty.

Wybór odpowiedniego momentu i banku

Warto wiedzieć, w jakim życiowym momencie najlepiej zdecydować się na kredyt hipoteczny. Należy unikać sytuacji niepewnych, kiedy stary kredyt wciąż nie został spłacony lub kredytobiorcy grozi utrata pracy. Dlatego dobrze jest zadbać o oszczędności oraz wkład własny, który będzie w stanie odciążyć zobowiązanie kredytowe. Na jego realny koszt wpływ ma również bank. Kredyty hipoteczne oraz studenckie należą do najtańszych. Problem wynika nie z oprocentowania, ale kwoty oraz czasu spłaty. Kredyt pod hipotekę to zobowiązanie długoletnie, dlatego wymaga dokładnego przeczytania umowy. Nierzadko zdarza się, że za wcześniejszą spłatę przewidziana jest kara. Banki blokują takie sytuacje, ponieważ wówczas tracą odsetki. Dlatego najlepiej wybrać instytucję finansową, która zaoferuje warunki umowy najbardziej uczciwe dla obu stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here