Masz środki do zainwestowania, ale poszukujesz również dobrego ubezpieczenia na życie? W takim przypadku warto pomyśleć o funduszach kapitałowych. Czym dokładnie są tego rodzaju fundusze i co możemy dzięki nim zyskać?

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, czyli UFK, które określane są też jako ubezpieczenia inwestycyjne, to wydzielone fundusze aktywów, które są rezerwą ze składek ubezpieczeniowych i są one inwestowane w sposób określony w umowie ubezpieczenia.

 http://www.viennalife.pl/

Na czym polegają fundusze kapitałowe?

Zatem w praktyce fundusze kapitałowe to połączenie funduszu inwestycyjnego oraz ubezpieczenia na życie. Gdy chcemy zdecydować się na taką ofertę, wpłacane przez nas pieniądze są przeznaczane w jednej części na zakup różnych instrumentów finansowych w ramach funduszu, na przykład akcji czy obligacji, natomiast druga część jest stosowana do pokrycia składki ubezpieczeniowej.

Warto przy tym zaznaczyć, że wybierając fundusze kapitałowe, zobowiązujemy się do regularnych wpłat przez określony okres – musimy wtedy najczęściej dokonywać ich co miesiąc albo w innym terminie, aby zachować ochronę ubezpieczeniową. Zatem przed dołączeniem do funduszy kapitałowych warto zapoznać się z ich warunkami, a także przeanalizować swoją sytuację finansową.

Fundusze kapitałowe – kiedy warto je wybrać?

Podwójna konstrukcja funduszy kapitałowych powoduje, że są one atrakcyjną propozycją dla osób chcących inwestować swoje środki długoterminowo, a przy tym chcących uzyskać dodatkową ochronę oferowaną przez ubezpieczenie na życie.

Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że fundusze kapitałowe mają też swoje wady. Nie gwarantują zysków na konkretnym poziomie, ponieważ są one zależne od wyników inwestycyjnych danego funduszu.

Ponadto musimy ponosić też opłaty na rzecz towarzystwa. Możemy mieć też trudności związane z zerwaniem umowy funduszu kapitałowego – w tym przypadku możemy utracić część albo nawet całość wypracowanych przez nas zysków i ponieść dodatkowe koszty dotyczące przedwczesnego wystąpienia z ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego.

Materiał powstał przy współpracy z www.viennalife.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here