Zalety zawiesi wężowych

Standardowe zawiesie wężowe posiada – w przeciwieństwie do alternatywnych rozwiązań – wiele zalet, umożliwiających wygodny i bezpieczny transport przedmiotów o zróżnicowanej masie. Uzyskanie tych własności nie byłoby możliwe, gdyby nie ciekawa specyfika samego zawiesia.

Niewielki ciężar własny

Jedną z największych zalet zawiesia jest niewielki ciężar własny elementu. Dzięki temu nie jest ono narażone na aż tak duże obciążenia i jednocześnie można go łatwo przenosić z miejsca w miejsce. Tak dobre parametry użytkowe zawiesia wężowego wiążą się z materiałem, z którego zostało ono wykonane.

Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość tego typu rozwiązań wyprodukowana jest z poliestru lub odpowiednio zwiniętej przędzy. Obydwa rodzaje materiałów charakteryzują się bardzo małą masą. Co więcej, są one niezwykle elastyczne, dzięki czemu nie uszkadzają one powierzchni transportowanych elementów.

Wysoka elastyczność

Kolejnym atutem zawiesi wężowych jest ich bardzo duża elastyczność. Wbrew pozorom parametr ten ma bardzo istotny wpływ na nośność i wytrzymałość całej struktury zawiesia. Elastyczność elementu umożliwia też łatwe umocowanie różnych elementów, niezależnie od ich kształtu, rozmiaru, czy też struktury. Elastyczne zawiesie wężowe znacznie lepiej radzi sobie m.in. z ostrymi krawędziami.

Wracając do elastyczności i związanej z tym nośności, konstrukcja zawiesi wężowych umożliwia znacznie łatwiejsze przenoszenie obciążeń. W standardowym zawiesiu statycznym (np. w łańcuchu) obciążenia i przeciążenia z tym związane są znacznie większe, co wiąże się z ryzykiem szybszego uszkodzenia struktury zawiesia.

Testowanie – atut, na którym warto polegać

Każde zawiesie wężowe jest testowane w specjalnych laboratoriach producentów. Dzięki tym wydawałoby się prostym badaniom, można łatwo sprawdzić maksymalną wytrzymałość zawiesia. Pamiętajmy, że wartość nominalna jest w tym przypadku znacznie wyższa, niż wartość dopuszczalna.

Podsumowując, elastyczne zawiesia wykorzystywane do podwieszania transportowanych elementów, to nowatorskie rozwiązania, które – w porównaniu z alternatywnymi rozwiązaniami – wyróżniają się szeregiem istotnych zalet. Nie bez znaczenia jest fakt, że każde zawiesie posiada odpowiedni certyfikat jakości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here