Dysk twardy zewnętrzny

Dysk zewnętrzny to doskonały sposób na zwiększenie pamięci komputera, telefonu czy konsoli. Dlaczego warto się na niego zdecydować i jak jeszcze można wykorzystać go w domu czy pracy?

Sposoby na zwiększenie pamięci w konsoli

Nowoczesne gry o zaawansowanej grafice i z rozbudowaną, wielowątkową fabułą zajmują na dysku wewnętrznym konsoli bardzo wiele miejsca. W końcu może okazać się, że jego pojemność jest niewystarczająca. Gracz niejednokrotnie zmuszony jest więc do usunięcia poszczególnych zapisów z gier lub ich całkowitego skasowania. Jednym ze sposobów zwiększenia pamięci jest wymiana dysku wewnętrznego. Jest to jednak posunięcie ryzykowne – wymaga nie tylko zakupu odpowiedniego sprzętu, ale także samodzielnego rozkręcenia konsoli i wymiany podzespołu. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na zakup dysku HDD, musimy być przy montażu szczególnie ostrożni, tak by nie uszkodzić jego delikatnych elementów. Oczywiście zadanie to można zlecić profesjonalistom w serwisie komputerowym, jednak rozwiązanie to generuje dodatkowe koszty. Ponadto wymiana dysku niejednokrotnie może skutkować utratą gwarancji producenta. Najbardziej pewnym i bezpiecznym sposobem jest więc dysk twardy zewnętrzny.

Dysk do konsoli – dlaczego warto?

Przenośny dysk umożliwia podłączenie do konsoli wyłącznie za pomocą kabla USB, dzięki czemu nie musimy rozkręcać całego urządzenia, narażając się tym samym na utratę gwarancji. To doskonałe rozwiązanie, które pozwoli odciążyć nieco dysk wewnętrzny, a tym samym usprawni jego pracę. Niektóre modele, na przykład Samsung T7 lub Samsung T7 Touch, zostały wyposażone w nowoczesne, zaawansowane systemy termiczne, takie jak technologia ePCM oraz Dynamic Thermal Guard, które pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury dysku, nawet przy intensywnej pracy, zapobiegając tym samym przegrzaniu urządzenia. Wybierając dysk do konsoli, możemy zdecydować się na zakup modelu HDD lub SSD. Pierwszy z nich, czyli Hard Disk Drive, to bardzo popularne i chętnie wybierane urządzenie, głównie za sprawą swojej stosunkowo niskiej ceny. Dysk, w zależności od wybranego modelu, zapewnia dużą pojemność i wysoką wydajność. Jego istotną wadą jest jednak wcześniej wspomniana wrażliwość na uszkodzenia. Nawet drobny wstrząs czy upadek z niewielkiej wysokości jest w stanie wywołać trwałe zniszczenie sprzętu oraz utratę zapisanych danych. Rynkowym konkurentem HDD jest dysk twardy zewnętrzny SSD (Solid-State Drive). Urządzenie to jest znacznie mniej podatne na uszkodzenia, szczególnie jeśli zostało wyposażone w dodatkowe zabezpieczania. Przykładem może być tutaj na przykład dysk Samsung X5 z interfejsem Thunderbolt 3, którego korpus został wzmocniony stopem magnezu. Ponadto dyski SSD z reguły zapewniają szybszy przesył danych oraz bardziej komfortową, niemal bezdźwięczną pracę.

Do czego jeszcze można wykorzystać dysk zewnętrzny?

Dobrej jakości dysk twardy zewnętrzny można wykorzystać jednak nie tylko do gier. Równie dobrze może sprawdzić się jako urządzenie do transportowania plików pomiędzy jednym komputerem a drugim, przechowywania kopii zapasowej dysku wewnętrznego, magazynowania większej liczby zdjęć i filmów, a także nagrywania programów z telewizora. Dysk może więc być z powodzeniem stosowany nie tylko jako urządzenie do przechowywania rozrywkowych treści, ale także do użytku domowego czy zawodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here