ETF

Pomimo kilkuletniej historii na polskim parkiecie, ETF-y wciąż uchodzą za mało znane aktywo inwestycyjne. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się o zaletach korzystania z tych instrumentów. ETF-y są szczególnie polecane osobom, które nie mają dużego doświadczenia na rynkach kapitałowych, ale chcieliby zacząć na nich zarabiać.

Dlaczego warto zainteresować się tą formą inwestowania?

ETF-y to otwarte fundusze inwestycyjne, które w pasywny sposób kupują udziały odzwierciedlające indeksy giełdowe, surowce bądź akcje reprezentujące sektory gospodarcze. Ich celem nie jest pobicie rynku, ale bierne naśladowanie ruchów instrumentu bazowego. Dzięki temu rozwiązaniu ich koszty transakcyjne są ograniczone do minimum, w przeciwieństwie do funduszy aktywnie zarządzanych. Dla popularnych TFI koszty w wysokości 2-3% rocznie są czymś normalnym, jednak dla inwestora są one zbyt wysokie. 

Krótka historia

Pierwsze fundusze pasywne powstały w latach 70-ych XX wieku, kiedy odkryto, że większość aktywnych inwestorów nie potrafi osiągnąć wyższych stóp zwrotu niż indeks giełdowy. Znacznie skuteczniejsze okazało się naśladowanie rynku. W Polsce te instrumenty są obecne od dekady. ETFW20L to najstarszy wyemitowany ETF w Polsce, który jest notowany od 2010 roku. Od tamtej pory na GPW powstało 7 ETF-ów, które replikują ruchy najważniejszych indeksów giełdowych.

Gdzie można kupić ETF-y?

W ofercie międzynarodowych instytucji finansowych znajdują się setki funduszy, które posiadają ekspozycję na wszystkie najważniejsze instrumenty finansowe i surowce. Emitują one jednostki uczestnictwa brokerom, czyli pośrednikom w obrocie giełdowym. Dzięki brokerom można mieć tani i łatwo dostępny ETF w Polsce, który będzie spełniał wymagania inwestora. Obecnie w Polsce większość polskich i zagranicznych maklerów posiada ETF-y w swojej ofercie. Aby się przekonać, wystarczy otworzyć konto maklerskie. Fundusze pasywne można nabyć dokładnie tak samo, jak kupuje się zwykłe akcje i inne instrumenty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ETF-ów?

Jednym z ważniejszych aspektów, który powinien być decydującym przy wyborze danego funduszu jest skład jego portfela. Jeśli inwestor zdecyduje się kupić ETF odzwierciedlający konkretny rynek lub sektor, to w funduszu nie powinny się znajdować spółki z innych sektorów. Nie zawsze jest to oczywiste, dlatego powinno się od czasu do czasu weryfikować skład portfela. Tym bardziej że zarządzający mogą co jakiś czas zmieniać skład ETF-a. Warto również sprawdzić, kto jest emitentem funduszu. W przypadku zagranicznego podmiotu (najczęstszy przypadek) do ryzyka giełdowego dochodzi również ryzyko kursowe, związane ze zmianą kursów walut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here