Formularz PIT 28

Coroczny obowiązek rozliczenia podatku dochodowego to zmora zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy muszą skrupulatnie wykazać wszelkie koszty oraz przychody z danego roku kalendarzowego. O ile tradycyjne formularze obejmujące podstawowe kwoty mogą wydawać się nieco prostsze warto zwrócić również uwagę na druki, które ewidencjonują pozostałe korzyści majątkowe wynikające np. z rozliczanego ryczałtu, czy pobierania opłat za najem lokalu. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim przejdzie chwilą złożenia stosownej deklaracji do urzędu.

  • Rozliczenie PIT – dlaczego co roku należy składać deklarację?
  • PIT-28 2023 – co to za formularz i kto powinien go wypełnić?
  • Rozliczenie podatkowe w 2023 – udogodnienia, z jakich możesz skorzystać

Rozliczenie PIT

Rozliczenie PIT – dlaczego co roku należy składać deklarację?

Złożenie stosownego formularza podatkowego do właściwego Urzędu Skarbowego, który jasno określa miejsce zamieszkania obowiązkowe jest dla wszystkich obywateli, którzy podejmują lub podejmowali pracę zarobkową w rozliczanym roku kalendarzowym. U osób rozliczających absolutnie nie ma wyjątków, dlatego formularz PIT składa każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub o dzieło, właściciele firm oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, a także każdy, kto uzyskał korzyści majątkowe w minionym roku.

Chcąc dokonać rozliczenia warto na bieżąco śledzić zmiany wynikające z nowelizacji i ustaw podatkowych, tak by wypełnić dokument zgodnie z obowiązującym prawem oraz dotrzymać wszelkich terminów. Z pewnością przeglądając dostępne dokumenty natrafiłeś na PIT-28 2023. Dla kogo jest i jakie warunki trzeba spełniać, aby rozliczać się za jego pomocą?

PIT-28 2023

PIT-28 2023 – co to za formularz i kto powinien go wypełnić?

PIT-28 2023 to jeden z formularzy udostępnionych przez Urząd Skarbowy w celu rozliczenia dochodu za ubiegły rok. Z pewnością zastanawiasz się, kto powinien sięgnąć po tego typu druk. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę, w której rozliczenie oparte jest na formie ryczałtu. Co więcej, dotyczy on również osób prywatnych wynajmujących nieruchomości na terenie Polski oraz poza granicami państwa, a także rolników sprzedających wyroby własne w postaci przetworów i produktów rolnych oraz zwierzęcych nieprzetworzonych przemysłowo.

Największa zmian w nadchodzącym roku dotyczy w głównej mierze osób wynajmujących. Ci bowiem do tej pory mogli rozliczać się na ogólnych zasadach przyjętych w przypadku podatku dochodowego. Rok 2023 przynosi zmiany skutkujące koniecznością odprowadzania ryczałtu. Czy to duża zmiana? Główne założenie ryczałtu to brak możliwości zmniejszenia podatku o czynności opodatkowane w tej samej formie. Wbrew pozorom to uproszczona forma, która pozwoli na dużo łatwiejsze prowadzenie działalności, czy spółki.

Rozliczenie podatkowe w 2023 – udogodnienia, z jakich możesz skorzystać

Podobnie jak w przypadku pozostałych formularzy PIT, PIT-28 2023 również możesz rozliczyć przy pomocy dostępnych narzędzi online. Główną zaletą takiego działania jest brak konieczności wychodzenia z domu. Co to dokładnie oznacza? Głównie to, że całą deklarację złożysz zaledwie w kilka minut bez ręcznego wypełniania formularzy, stania w urzędowych kolejkach i co najważniejsze straty czasu. Dodatkowo dedykowany program do rozliczania formularzy skarbowych na podstawie twoich danych zaciąga wszelkie niezbędne informacje, co umożliwia najszybszą i jednocześnie najprostszą formę rozliczenia na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here