Przedsiębiorcy rozliczający podatek VAT często mają dużo trudności związanych z jego obliczaniem. Nie musimy jednak prowadzić formalności samodzielnie – alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biur rachunkowych.

Podatek od towarów i usług, czyli VAT (od angielskiego Value Added Tax) jest pobierany jest przy obrocie towarami albo usługami. W Polsce aktualnie reguluje go Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz.U. z 2017 r. poz. 1221).

Przedsiębiorcy mają możliwość zostanie podatnikami VAT albo mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego VAT, jeśli spełniają odpowiednie wymogi.

Chociaż podatek VAT jest obliczany według prostego wzoru, to jednak jego rozliczanie często powoduje dużo problemów, zwłaszcza u początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w rachunkowości.

Oczywiście, możemy skorzystać z różnego rodzaju programów przeznaczonych do księgowości – są one dostępne on-line lub możemy kupić je w wersji pudełkowej. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma czas na to, aby zajmować się tymi sprawami we własnym zakresie. Właśnie dlatego przy problemach z samodzielnym rozliczaniem VAT warto pomyśleć o skorzystaniu z usług biur rachunkowych.

Biura świadczące usługi rachunkowe korzystają ze specjalnych systemów informatycznych, na przykład Sage Symfonia 2.0 od Sage (sage.com.pl). Systemy te wspomagają prowadzenie rachunkowości zarówno w przypadku osób rozliczających się z księgą przychodów i rozchodów, jak i z księgami handlowymi.

Koszty usług księgowych nie są wcale bardzo wysokie – rozpoczynają się od około 100 złotych miesięcznie w przypadku KPiR, natomiast dla ksiąg handlowych od około 600-700 złotych. Zatem dla przedsiębiorcy skorzystanie z takiego wsparcia jest korzystnym rozwiązaniem – może on wtedy skoncentrować się na swojej działalności, a przy tym ma pewność, że jego sprawy rachunkowe są dopięte na ostatni guzik.

Więcej informacji związanych z systemami księgowymi Sage można znaleźć na stronie internetowej sage.com.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here