Na rynku dostępne są różne opcje i możliwości związane z oszczędzaniem na emeryturę. Należą do nich m.in. specjalne konta IKE i IKZE, fundusze, lokaty oraz konta oszczędnościowe. Systematyczne odkładanie pieniędzy pozwala na uzyskanie podstawowego bezpieczeństwa finansowego na emeryturze. Dlatego warto pomyśleć o tym już wcześniej i odpowiednio zminimalizować codzienne wydatki.

Rachunki oszczędnościowe, IKE i IKZE

Konto oszczędnościowe jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które podczas oszczędzania na emeryturę pragną posiadać stały i swobodny dostęp do swoich środków. Produkty finansowe tego typu nie posiadają określonych kwot minimalnych do wpłaty, dlatego można na nie wpłacać nawet stosunkowo niewielkie pieniądze. Oszczędzać na przyszłość można również za pomocą Indywidualnego Konta Emerytalnego. IKE pozwalają na dużą elastyczność wpłat oraz uzyskanie wielu korzyści podatkowych. Jednak aby uzyskać ulgę, konieczne jest odkładanie środków przez przynajmniej pięć lat oraz nie podejmowanie ich do ukończenia 60 roku życia. Na podobnej zasadzie działa Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, pozwalające na samodzielne ustalenie częstotliwości oraz wysokości wpłat na konto.

Fundusze i programy oszczędzania

Na rynku dostępnych jest wiele produktów finansowych, które pozwalają na zainwestowanie kapitału oraz ochronę ubezpieczeniową. Pozwalają one na systematyczne odkładanie małych środków, a także jednorazową wpłatę dużej kwoty. Pieniądze lokowane są na funduszach kapitałowych, dzięki czemu mogą być pomnażane przy odpowiednim poziomie ryzyka. Tego typu polisy dają możliwość pozyskania ochrony ubezpieczeniowej. Natomiast towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują możliwość oszczędzania na emeryturę przy skorzystaniu z gotowego planu inwestycyjnego. Polegają one zazwyczaj na comiesięcznych wpłatach, które następnie są inwestowane w określone fundusze. Obrana strategia może zakładać duży, średni lub mały poziom ryzyka inwestycyjnego, co przekłada się na określone zyski dla przyszłego emeryta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here