Do czego można użyć folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest materiałem pakowym znanym i używanym od lat. Odkąd weszła na rynek w połowie ubiegłego wieku, wciąż cieszy się wielką sympatią przedsiębiorców i osób prywatnych. Trudno się dziwić. Można ją bowiem uznać za materiał o wielu twarzach, pozwalający na wiele, mocno zróżnicowanych zastosowań.

Jak wykorzystać folię bąbelkową? Nieco więcej na ten temat napiszemy w dzisiejszym artykule.

Folia bąbelkowa – co to takiego?

Któż z nas nie kojarzy tego sprężystego i lekkiego materiału pakowego, który podbił światowe rynki i znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki i życia prywatnego.

Folię bąbelkową wykonuje się z tworzywa sztucznego, nałożonego w kilku warstwach. Na jej powierzchni znajdują się, rozłożone w równych odstępach pęcherzyki (czyli bąbelki), wypełnione powietrzem. Ich wielkość bywa różna. Na rynku pojawiają się produkty o niewielkich, gęsto rozłożonych bąbelkach lub o dużych, okazałych bąblach.

Znamy ją niemal wszyscy. Warto jednak przypomnieć, że historia folii bąbelkowej bynajmniej nie jest bardzo długa. Po raz pierwszy pojawiła się w roku 1957, gdy dwóch inżynierów Marc Chavannes i Alfred Fielding zaprojektowali przestrzenną tapetę. Nie weszła ona co prawda do produkcji jako element wykończenia wnętrz, ale w krótkim czasie zrobiła furorę jako materiał do pakowania.

Folia bąbelkowa – wykorzystanie

Powszechnie używa się folii bąbelkowej do zabezpieczania kruchych i delikatnych przedmiotów. Idealnie sprawdza się podczas przewożenia szkła, porcelany lub innych, łatwo tłukących się rzeczy. Wykorzystują ją równie chętnie duże firmy, sklepy e-commerce, jak i osoby prywatne.

Najczęściej stosuje się ją samodzielnie, choć niekiedy stanowi ona też element bardziej rozbudowanych produktów. Świetnym tego przykładem są choćby koperty bąbelkowe. Składają się z dwóch warstw – zewnętrzna jest papierowa, wnętrze natomiast wypełnia właśnie folia, która świetnie zabezpiecza drobne przedmioty. Takie koperty można znaleźć w sklepie https://e-hurtownia-opakowan.pl/.

Pakowanie i wypełnianie paczek

Podstawowym zastosowaniem folii bąbelkowej jest oczywiście zabezpieczanie przedmiotów na czas transportu. W wielu przypadkach wystarcza po prostu szczelne zawinięcie ich kilkoma warstwami folii, zaklejonych taśmą klejącą, żeby się nie rozwinęła w czasie przewozu.

Taki pakunek chroni przed wstrząsami i uszkodzeniami mechanicznymi. Nie straszne mu także działanie wilgoci oraz bezpośrednie zalanie paczki wodą.

W niektórych przypadkach folia bywa używana jako wypełniacz do paczek. Umieszcza się ją wtedy w pudełkach, w których zapełnia wolną przestrzeń, minimalizując przypadkowe przesuwanie się przedmiotów.

Termoizolacja budynków

Folia bąbelkowa przydaje się jednak również w wielu, innych sytuacjach. Niektóre osoby wykorzystują ją choćby jako tani sposób na ocieplenie ścian i dachów budynków, zamiast stosowania styropianu lub wełny mineralnej. Folia nie pochłania energii, ale odbija ją, dzięki czemu straty cieplne są zdecydowanie niższe.

Takie rozwiązanie przydaje się na przykład w zabudowaniach ogrodowych, w wolnostojących garażach i w niewielkich halach.

Folia ogrodowa w ogrodzie – mnogość zastosowań

Z folii bąbelkowej chętnie korzystają też miłośnicy ogrodów. Bywa stosowana jako tanie i wygodne zabezpieczenie do basenów. Folia jest na tyle lekka, że unosi się swobodnie na powierzchni. Pozwala zatrzymać zanieczyszczenia, chroni przed dostawaniem się do wody liści lub owadów.

Przy jej pomocy można także zabezpieczyć meble ogrodowe, pozostawiane w ogrodzie w okresie jesienno-zimowym. Sprawdza się to zwłaszcza przy wyposażeniu z tworzywa sztucznego. Dzięki folii nie ulegnie ono zabrudzeniu i w optymalnej formie dotrwa do kolejnej wiosny.

To jednak wciąż nie wszystko. Folia bąbelkowa przydaje się do ochrony wrażliwych okazów rośliny, które wymagają osłonięcia na czas zimowych mrozów. Folia sprawdza się również dobrze, jak inne, droższe rozwiązania, dostępne w sklepach ogrodniczych. Skutecznie zabezpiecza krzaki róż lub inne ozdobne krzewy przed szkodliwym działaniem przymrozków.

Folia jako sposób na odstresowanie

Co ciekawe folia bąbelkowa bywa uznawana także za produkt przydatny do rekreacji oraz środek odstresowujący.

Ściskanie pęcherzyków, które pękają z charakterystycznym dźwiękiem, potrafi mieć w niektórych przypadkach nawet wymiar terapeutyczny. Folia pomaga się uspokoić i zebrać myśli po trudnym lub szczególnie nerwowym dniu.

Folia bąbelkowa – uniwersalny materiał o wielu twarzach

Nie da się ukryć – folia bąbelkowa przydaje się nie tylko do pakowania. Zrobiła międzynarodową karierę i sprawdza się w wielu sytuacjach.

Może właśnie dlatego w ostatni poniedziałek stycznia obchodzi się jej święto, czyli Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej. Sposób świętowania każdy może wybrać według własnych potrzeb i uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here