Jak generować oszczędności

Polacy są coraz bardziej świadomi w kwestii konieczności generowania oszczędności. Wiadomo na pewno, że odkładanie nadwyżki pieniędzy praktykuje dzisiaj co drugi z nas. Nie są to może duże kwoty, bo średnio 150-200 zł miesięcznie, ale w końcu przestajemy wydawać więcej, aniżeli zarabiamy.

Odkładamy przede wszystkim na cele krótkoterminowe, takie jak wakacje, remont mieszkania, kupno samochodu. Coraz częściej planujemy też oszczędzać w długim terminie, bo doskonale wiemy, jak ciężka sytuacja czeka nas po zakończeniu zawodowej kariery. Niestety, renty i emerytury nie są w naszym kraju zbyt wysokie, z całą pewnością takie świadczenia nie wystarczą na godne życie seniora. Odkładamy więc na przyszłość i na tzw. czarną godzinę.

Okazuje się jednak, że oszczędzanie jest problematyczne dla większości Polaków. Udaje nam się wygenerować nadwyżki środków finansowych, ale musimy w tym celu pójść na wiele kompromisów oraz godzić się na szereg wyrzeczeń. Jak więc sprawić, by “zaskórniaki” generowały się bez wysiłku? Należy zmienić podejście do wydatkowania miesięcznego budżetu. Okazuje się również, że niektóre inwestycje mogą okazać się w długim terminie wielką finansową korzyścią.

Przykład 1

Doskonałym przykładem generowania oszczędności poprzez realizację inwestycji pochłaniającej początkowo sporo pieniędzy jest instalacja gazu w samochodzie. To najtańsze obecnie paliwo, a wydatek ten zwraca się nawet po roku eksploatacji auta. Rzeczywiście, oszczędności z tego tytułu nie zobaczymy od razu, ale koszt instalacji gazowej zwróci nam się szybko, a potem będziemy tankować już o wiele taniej.

Przykład 2

Kolejny przykład na oszczędzanie pieniędzy to nie kupowanie, ale wypożyczanie niezbędników. Są takie okazje, przy których niezbędny jest nam odpowiedni sprzęt, ale jednak nie będzie on na tyle często wykorzystywany, by warto było go kupować. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wypożyczalnie. Jeśli organizujesz event na świeżym powietrzu, ale prognozy pogody nie napawają optymizmem, nie wydawaj kroci na zakup namiotów, parasoli czy innych akcesoriów, dzięki którym impreza będzie udana. Wpisz hasło typu “wynajem altan ogrodowych” albo “parasole grzewcze wynajem” i w swoim mieście bez problemu znajdziesz firmy, które Ci takie udostępnią. Pieniądze, które musiałbyś wydać na zakup takiego sprzętu, zostaną w portfelu.

To oczywiście tylko niektóre pomysły na oszczędzanie, bo “zaskórniaki” można generować też na co dzień, nawet podczas zakupów. Warto wybierać na przykład tańsze zamienniki poszczególnych produktów, a do sklepu wybierać się tylko z ustaloną listą potrzebnych rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here