Jak szybciej i wygodniej przygotować i złożyć PIT?

Zostało już coraz mniej czasu do przygotowania indywidualnych deklaracji podatkowych PIT. Większość najpopularniejszych z nich, należy złożyć do 30 kwietnia 2019 roku, za 2018 rok. Osoby, które nie rozpoczęły jeszcze pracy mogą obawiać się, że nie zdążą prawidłowo przygotować swojej deklaracji, szczególnie biorąc pod uwagę potencjalne kolejki w urzędach, w ostatnich dniach do złożenia deklaracji. Jak zatem można przyspieszyć i usprawnić swoją pracę?

Skorzystaj z PITomatów

Dla osób, które nie wyobrażają sobie innego rozliczenia PIT niż w wersji tradycyjnej, jednym z rozwiązań usprawniających proces składania PIT, jest możliwość skorzystania z tak zwanych PITomatów. PITomat to specjalna maszyna, która dostępna jest w wielu urzędach skarbowych. Dzięki niej można złożyć swoją deklarację szybciej, bez konieczności stania w długich kolejkach do standardowych okienek.

Wyślij PIT pocztą

Drugim rozwiązaniem dla tradycjonalistów, jest możliwość wysyłki deklaracji PIT listem poleconym Poczty Polskiej. To rozwiązanie pozwala uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym. Podatnikowi wystarczy najbliższa placówka pocztowa (uwaga – tylko Poczty Polskiej S.A.). Złożenie listu poleconego i data stempla pocztowego, jest równoważna do daty złożenia PIT (nie ważne kiedy naprawdę dotrze on do organu podatkowego).

Korzystaj z aktualnych, prawidłowych druków i unikaj korekt

Bez względu na formę wypełnienia PIT, podatnik powinien pamiętać o konieczności pracy na aktualnych, prawidłowych formularzach. Warto również dołożyć odpowiedniej staranności oraz poświęcić na wypełnienie PIT odpowiednią ilość czasu, tak aby uniknąć konieczności poprawiania deklaracji i składania odpowiednich korekt.

Wykorzystaj usługę Twój e-PIT

Dla niektórych deklaracji PIT (obecnie PIT-37 i PIT-38), ustawodawca uruchomił od 2019 roku nową usługę: tak zwany Twój e-PIT. Pozwala ona na wypełnienie deklaracji podatkowej przez Krajową Administrację Podatkową, za podatnika. Z tak przygotowanego dokumentu, użytkownik może jak najbardziej skorzystać, pracując już na przygotowanym dokumencie.

pit

Skorzystaj z nowoczesnych aplikacji do wypełnienia PIT

Elektroniczne PIT lub inaczej – e-deklaracje są dostępne od kilku lat i zdobywają coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Te specjalne aplikacje umożliwiają przygotowanie deklaracji PIT z poziomu własnego komputera (a ostatnio nawet tableta czy smartphone). Nowoczesna cyfrowa praca pozwala na usprawnienie procesu wypełniania PIT, ale przede wszystkim – umożliwia również przesłanie deklaracji przez Internet (bez konieczności wychodzenia z domu). Specjalne Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) stanowi dowód nadania, równoważny do dowodu nadania listu poleconego.

Korzystaj z oprogramowania online

Większości osób aplikacje do wypełniania PIT kojarzą się z koniecznością ściągania i instalacji programu na własnym komputerze. Warto przyjrzeć się najnowszym możliwościom korzystania z tak zwanych aplikacji online, które wystarczy otworzyć w przeglądacie internetowej, bez konieczności ich pobierania czy instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here