Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

0
1931

Współcześnie każdy z nas, na co dzień korzysta z energii elektrycznej. Prąd wykorzystywany jest w gospodarstwach domowych, szkołach, przeróżnych placówkach publicznych i państwowych oraz licznych przedsiębiorstwach. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, dlatego też w Polsce funkcjonuje wiele firm zajmujących się dostawą energii elektrycznej.

Przeróżni dostawcy prądu proponują rozmaite oferty dostawy energii elektrycznej dla domów i firm. Konkurencja stale wzrasta i zachęca klientów coraz to bardziej ,,atrakcyjniejszymi” umowami. W Polsce istnieje około 450 firm, które posiadają koncesje na obrót energią elektryczną. Jednak wiele z nich nie zajmuje się sprzedażą prądu bezpośrednio do klienta końcowego. Większość tego typu działalności posiada koncesję w celu możliwości samodzielnego dokonywania zakupu prądu Towarowej Giełdzie Energii (duże zakłady i przedsiębiorstwa).

Wybór dostawcy prądu nie jest prostym zadaniem, różnorodność ofert i przeróżne formy umów potrafią wprowadzić nas w zakłopotanie. W celu ułatwienia wyboru dostawcy energii elektrycznej powstały liczne porównywarki cen prądu.

Zalety płynące z korzystania z porównywarki cen prądu

Porównywarki cen prądu najczęściej są bezpłatne i proste w obsłudze. Za ich pomocą można dokładnie zweryfikować i porównać oferty różnych firm zajmujących się sprzedażą prądu. W celu skorzystania z porównywarki należy wypełnić bezpłatny formularz i sprecyzować swoje oczekiwania. Ogromnym udogodnieniem są klarownie przedstawione warunki, na jakich można podpisać umowę:

  •       czas trwania umowy
  •       sposób wypowiedzenia umowy
  •       stawka za prąd

Porównywarka cen za prąd pozwala dokładnie wyliczyć, jakich rachunków możemy się spodziewać za energię elektryczną wybierając konkretnego dostawcę prądu. Samodzielne wyliczenie prawdopodobnych kosztów za dostawę prądu jest bardzo ciężkie do wykonania. Wiele dostawców ma skomplikowane umowy, często ,,ukryte koszta” (opłaty handlowe), które podczas wstępnej weryfikacji można z łatwością ominąć. Korzystając z porównywarki cen za prąd zyskujemy pewność, że wszystkie koszta (comiesięczne opłaty handlowe lub inne czynniki) są brane pod uwagę i gwarancję, że dzięki zmianie firmy, która  sprzedaje prąd faktycznie zmniejszymy swoje rachunki za energię elektryczną.

Czy każdy może zmienić dostawcę prądu?

Każdy obywatel Polski może w dowolnym momencie zmienić dostawcę energii elektrycznej. Jedyną przeszkodą w wyborze innego dostawcy prądu może być obecna umowa i okres jej wypowiedzenia. Najkorzystniejszym czasem na zmianę dostawcy jest moment, w którym wygasa stara umowa, dzięki temu unikniemy kosztów wiążących się z przedwczesnym zerwaniem umowy. Zanim jednak zerwiemy umowę i wybierzemy nowego sprzedawcę, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnego dostawcy prądu. Warto uprzednio sprawdzić kilka ofert sprzedawców energii elektrycznej np. za pomocą porównywarki cen prądu optimalenergy.

Dostawcy prądu mogą zachęcać atrakcyjną ofertą (niska opłata za energię elektryczną czynną), lecz w wielu przypadkach w swoich umowach zawierają również opłaty handlowe, które po przeliczeniu sprawiają, że końcowy koszt nie jest, aż tak bardzo korzystny. Wcześniejsza weryfikacja sprzedawców za pomocą porównywarki cen prądu pozwala uniknąć nietrafionych wyborów i gwarantuje niższe rachunki za energię elektryczną.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here