Każda osoba, która pracowała za granicą ma możliwość odzyskania nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć wniosek o zwrot podatku w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Warto zatem wiedzieć, komu takie prawo przysługuje i jak prawidłowo zwrócić się o zwrot nadpłaconego podatku.
Komu przysługuje zwrot podatku?
O zwrot podatku z zagranicy może ubiegać się każda osoba, która legalnie pracowała za granicą, a z jej wynagrodzenia odprowadzane były zaliczki na podatek dochodowy. Innymi słowy, dotyczy do osób, których roczny dochód za granicą nie przekroczył obowiązującej w danym kraju kwoty wolnej od podatku. Bardzo często są to osoby pracujące za granicą sezonowo.
Co jest potrzebne, aby uzyskać zwrot podatku?
Aby móc ubiegać się o zwrot podatku konieczne jest przedłożenie właściwych dokumentów. Przede wszystkim są to dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia oraz kwotę zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy. W zależności od kraju dokumenty te mogą oczywiście wyglądać i nazywać się inaczej. Każda osoba pracująca za granicą powinna otrzymać od swojego pracodawcy kartę podatkową. Jest to dokument niezbędny do ubiegania się o zwrot podatku. Wymagane do zwrotu podatku dokumenty muszą być złożone we właściwym Urzędzie Skarbowym w określonym terminie. W zależności od kraju terminy te mogą wyglądać inaczej.
Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce
Zwrot podatku z zagranicy to jedno. Drugie to rozliczenie przychodów z zagranicy w Polsce. Pamiętać trzeba, że mimo pracy za granicą i opłacania tam zaliczek na podatek dochodowy konieczne jest również rozliczenie PIT w Polsce. Dochody z zagranicy wykazuje się na formularzu PIT-36. Rozliczyć dochody z zagranicy w Polsce mają wszystkie te osoby, które posiadają polską rezydencję podatkową. Nie można zapomnieć także o tym, że w przypadku otrzymania zwrotu podatku, zwrot ten należy wykazać w rozliczeniu podatkowym w Polsce, które składa się co roku.
Zwrot podatku – samodzielnie czy pomocą?
O zwrot podatku z zagranicy można oczywiście wystąpić samodzielnie. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to proces łatwy. Wymagana jest bowiem wiedza dotycząca prawa podatkowego obowiązującego w kraju, z którego chce się odzyskać nadpłacony podatek. Aby cały proces przebieg sprawie i zakończył się szybkim sukcesem lepiej jest skorzystać z pomocy fachowej firmy, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku z zagranicy. Przykładem takiej firmy może być euro-punkt.pl. Oczywiście łączy się to z opłatą za pośrednictwo w odzyskaniu podatku, jednak jest to koszt, który opłaca się ponieść.