Nadpłacanie kredytu hipotecznego – czy warto to robić?

0
1691

Większość osób marzy o tym, aby mieć własne mieszkanie lub dom. Własny kąt daje poczucie bezpieczeństwa i w wielu przypadkach pozwala oszczędzić na wynajmie od obcych osób. To też niewątpliwie duży komfort psychiczny, który daje fakt, że jesteśmy „na swoim” i możemy w swobodny sposób zarządzać nieruchomością. Dla wielu Polaków jedyną szansą na to, aby spełnić to marzenie, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie takiego wieloletniego zobowiązania. Najczęściej wiąże się to z 20 lub 30-letnim związaniem się z jednym bankiem. Nie oznacza to jednak, że przez aż tak długi okres musimy spłacać kredyt hipoteczny. Istnieje możliwość nadpłaty, a co za tym idzie wcześniejszego pozbycia się zadłużenia. Jednak czy warto dokonywać regularnych nadpłat, czy lepiej trzymać się ustalonego z bankiem harmonogramu spłat? Wraz ze specjalistami Spłata Pożyczek odpowiemy na to pytanie.

Wcześniejsza spłata kredytu a nadpłacanie – czym się to różni?

Na wcześniejszą spłatę kredytu zazwyczaj decydujemy się, jeśli mowa o niewielkich kredytach np. gotówkowych lub samochodowych. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, jeśli do końca spłaty zostało Ci jeszcze trochę czasu, ale operujesz dodatkowymi pieniędzmi, którymi możesz pokryć pozostałą część zobowiązania. Wcześniejsza spłata polega na jednorazowym spłaceniu całości kredytu. Z kolei nadpłata kredytu, która najczęściej stosowana jest w przypadku zobowiązań długoterminowych, polega na wpłacaniu na konto banku większych kwot, niż wymaga tego harmonogram spłaty.

Kredytobiorca nie ma obowiązku wcześniej spłacać kredytu ani go nadpłacać – jest to jego dobra wola i możliwość, z której ma prawo skorzystać. Nadpłacać można raz na miesiąc, raz na 3 miesiące lub nawet raz na rok. Wszystko zależy od tego, czy masz akurat dodatkowe środki na to, aby zapłacić większą ratę. Możesz też samodzielnie ustalić, jaka będzie kwota nadpłaty, może to być zarówno dwukrotność raty, jak i np. połowa lub 1/3 jej wysokości. Oczywiście im większa będzie suma nadpłaty, tym szybciej spłacisz swój kredyt.

Czy opłaca się nadpłacać kredyt hipoteczny?

Nie ma co ukrywać, że posiadanie kredytu hipotecznego to duże obciążenie finansowe, które u niektórych osób może powodować dodatkowy stres. Nic więc dziwnego, że wiele osób, chce jak najszybciej spłacić to zobowiązanie i uwolnić się od spłaty. Nasuwa się jednak pytanie, czy nadpłata kredytu hipotecznego się opłaca? W większości przypadków tak jednak zawsze warto to dokładnie sprawdzić.

Każda suma, którą przeznaczysz na nadpłatę kredytu, może Ci przynieść oszczędności. Możesz to zauważyć, chociażby na odsetkach, nadpłacając kredyt, zmniejszasz pozostały do spłaty kapitał, a to właśnie na jego podstawie wyliczana jest wysokość odsetek. Jak wiadomo koszty odsetek przy długoterminowych kredytach takich jak chociażby kredyt hipoteczny mogą być bardzo wysokie. Nadpłacając kredyt każdego miesiąca, odczujesz oszczędności, co pozwoli Ci np. na większą swobodę finansową i oszczędzanie. Jeśli będziesz robić to regularnie, to możesz spłacić swój kredyt nawet o kilka lat szybciej.

Nadpłacanie a prowizje

Coraz więcej banków decyduje się na to, aby nie pobierać prowizji za możliwość nadpłacania kredytu. Jeśli jednak zdarzy się tak, że bank zażąda prowizji, to jej wysokość jest ściśle regulowana. Jej maksymalna wysokość to 3% kwoty, o jaką zdecydujemy się nadpłacić kredyt, a więc stosunkowo niedużo. Więcej informacji o nadpłacaniu kredytu znajdziesz na stronie https://splatapozyczek.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here