budżet domowy

Planowanie budżetu domowego nie jest wbrew pozorom łatwym zdaniem. Sugerujemy się budżet domowy możemy prowadzić tradycyjnie przy pomocy w zeszytu, Excela, bądź też specjalnych aplikacji do tego przeznaczonych. Jednak żaden sposób nie jest w stanie uchronić nas przed wypadku. To dlatego planowanie budżetu domowego jest tak bardzo ważne. Podpowiadamy, w jaki sposób planować budżet domowy, aby uniknąć największych i najbardziej popularnych błędów. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-zaplanowac-budzet-domowy/

Największe błędy przy planowaniu budżetu domowego

1. Zbyt rygorystyczny budżet domowy 

Prowadzenie budżetu domowego powinno być zamiast czynnością przyjemną. Z jednej strony może się to wydawać absurdalne, ponieważ rozpisywanie wszystkich pieniędzy może być Z jednej strony uciążliwe. Chociaż po wykonaniu tej czynności i uporządkowanie finansów powinniśmy czuć satysfakcję.

2. Budżetowanie tego na co możesz sobie pozwolić 

Możesz to nazwać inflację w stylu życia. Mówiąc inaczej jest to wydawanie większej ilości pieniędzy, niż ich zarabianie. Wiele osób stosuje w takich sytuacjach kreatywna księgowość. Zauważają, że wydatki na takie jak restauracja, ubrania czy wakacje czy raz dają dochody i zaczynają planować pokrycie takich kosztów z tego miesiąca na następny.

3. Ustalenie celu budżetu

Trudno jest prowadzić budżet, który nie posiada żadnego celu. Wtedy dodatkowo my nie mamy do tego motywacji. Oczywiście możesz sobie ustalić że trochę pieniędzy możesz wydać, trochę oszczędzić, ale nie ma w tym ustanowionego dokładnego celu.

W takim celem może być dosłownie wszystko. Przykładami mogą być:

• Odłożenie pieniędzy na dobrą szkołę dla naszych dzieci 

• Wyjazd za zagranicę 

• Uzbieranie sumy, która będzie dla nas celem finansowym 

4. Niespodziewane wydatki 

Budżet domowy w bardzo prosty sposób łatwo jest zniszczyć, ponieważ nie pamiętamy o niespodziewanych wydatkach. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy nasza lodówka się zniszczy, konieczna będzie wizyta u lekarza, pilna wymiana samochodu, a także różne inne rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Bardzo ważne jest więc aby posiadać w swoim budżecie wydatki na awaryjne sytuację. W ten sposób możemy co miesiąc odkładać drobną kwotę, która z czasem będzie się mnożyć i tworzyć naszą poduszkę bezpieczeństwa.

Oczywiście taka poduszka pochłania nasze pieniądze, które moglibyśmy wydać na realizację wyznaczonego celu, ale dzięki niej nie będziemy musieli zadłużać się w przyszłości.

Zobacz też: http://www.eurochance.pl/warren-buffett-10-najlepszych-cytatow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here