Koronawirus spowodował wiele znaczących zmian w różnych obszarach życia – także w kwestii finansów. Instytucje udzielające pożyczek (np. firmy pożyczkowe takie jak Eden Finance Pożyczki Ekspresowe) i kredytów zmuszone zostały do wprowadzenia rozwiązań uwzględniających trudności, z jakimi obecnie borykają się konsumenci.
Pożyczki z banku w dobie pandemii – co się zmieniło?
Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy przyszłych pożyczkobiorców: w związku z pandemią banki podniosły poprzeczkę, jeśli chodzi o zdolność kredytową. Oznacza to, że o pożyczkę czy kredyt będzie trudniej. Z drugiej zaś strony większość banków zaproponowała klientom możliwość zawieszenia spłaty rat – w celu złożenia stosownego wniosku nie trzeba składać osobistej wizyty w oddziale banku, można to zrobić online. Banki proponują zawieszenie spłaty rat zarówno w części kapitałowo-odsetkowej, jak i tylko kapitałowej. Wakacje kredytowe spowodowane koronawirusem mogą trwać od 3. do nawet 6. miesięcy. Należy przypomnieć, że nie polegają one na umorzeniu spłaty, a jedynie na jej odroczeniu.
Pożyczka a domowe finanse w czasach koronawirusa
Z informacji udzielanych przez banki wynika, że akcja kredytowa w Polsce wyhamowała – wniosków o pożyczki i kredyty jest mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W wielu gospodarstwach domowych koronawirus spowodował utratę części dochodów, co przełożyło się na kłopoty z zachowaniem płynności budżetu. Decyzję zaciągnięciu pożyczki czy kredytu trzeba podejmować na podstawie indywidualnych przesłanek – aktualnie szczególnie ważne jest to, aby mierzyć siły na zamiary. Jeśli ktoś postanowi skorzystać z oferty pożyczkowej, powinien zainteresować się pozycjami dostępnymi przez internet. Opłaca się korzystać z rozmaitych rankingów kredytów i pożyczek, dzięki którym da się znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę. Liczy się nie tylko wysokość oprocentowania, ale także inne elementy wpływające na koszt zobowiązania, m.in. prowizja czy opłaty. Koniecznie trzeba mieć na względzie Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania (RRSO). Niemałe znaczenie w omawianym kontekście ma też długość okresu kredytowania. Im jest on krótszy, tym wyższe raty i niższy koszt całego zobowiązania. Wszystkie aspekty związane z zaciągnięciem pożyczki czy kredytu klient musi rozważyć pod kątem własnych możliwości finansowych.
Planowanie budżetu domowego to podstawa!
Planowanie budżetu domowego to dobry nawyk przynoszący szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala przejąć kontrolę nad domowymi finansami i sprawdzić, gdzie co miesiąc „uciekają” pieniądze. Planowanie budżetu polega na skonfrontowaniu dochodów z wydatkami. W dobie pandemii, chcąc skutecznie podreperować stan domowych finansów i nie zalegać ze spłatą zobowiązań, trzeba niekiedy podjąć radykalne kroki polegające na ograniczeniu wydatków. Z całą pewnością dobrym pomysłem nie jest obecnie pożyczanie pieniędzy na cele stricte konsumpcyjne – z pewnymi zakupami na kredyt lepiej się wstrzymać, aż sytuacja się uspokoi i ustabilizuje. Rata pożyczki wymaga oczywiście uwzględnienia jej w domowym budżecie po przeprowadzonych uprzednio analizach. Pożyczka powinna służyć zaspokojeniu niezbędnych potrzeb, których nawet w obliczu pandemii nie da się przełożyć na inny okres.