praca zdalna

Praca z domu z pewnością posiada wiele plusów. Jednak na dłuższą metę okazuje się, że poza plusami polisa one też swoje duże minusy. Odczuwają to zwłaszcza osoby, które przebywają poza siedzibą firmy już spory czas. Na początku roku taka forma pracy mogła wydawać się zbawieniem dla niejednego pracownika. Okazało się jednak, że po upływie dłuższego czasu na jaw wyszła ciemna strona pracy zdalnej. Jakie są najczęstsze zagrożenia wynikające z pracy z domu? Przebadali to naukowcy w specjalnym badaniu. Oto co wysnuli w swoich wnioskach. Jakie są zagrożenia wynikające z pracy zdalnej? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/praca-zdalna-z-domu-4-powazne-zagrozenia/ 

Samotność jako pierwsze zagrożenie

Naukowiec badania podkreśla, że izolacja społeczna to ogromny problem. Przeprowadzając badania zauważył, że kiedy różne organizacje nie utworzą odpowiednich sieci wsparcia i nie będą podejmowały wirtualnej kultury współpracy o łączności, to wielu z nich będzie narażonych na poczucie samotności. Jednak wziąć wielu menedżerów firm nie ma przygotowania do zarządzania online. Chodzi tutaj głównie o to, że kierownicy i dyrektorzy działalności z różnych branż nie posiadają wiedzy o wyzwaniach i zagrożeniach natury psychologicznej.

Niepokój wynikający z charakteru pracy

Trafne jest współczesne określenie świata skrótem VUCA – zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność.

Nie jest trudno znaleźć wskazówki na temat, jak radzić sobie w takim świecie, jednak teoria zawsze wygląda nieco inaczej niż praktyka, zwłaszcza wtedy kiedy musimy taką teorię przeżyć na własnej skórze. Ciężko jest decydować w czasach, kiedy nic nie jest pewne. Trudno jest spodziewać się czego w perspektywie przyszłej kariery oraz szans na karierę.

Wszechobecny i nasilający się stres

Każdego rodzaju zmiany wywołują niepokój i stres, a zauważa to zauważa dr Chamorro-Premuzic. Właśnie dlatego łatwo zauważyć różnicę między ludźmi, którzy wybrali pracę zdalną i obecnie ją kontynuują, a tymi, którzy zostali do niej zmuszeni przez zmiany. Badacz stwierdza, że: 

,,Jeśli Twoja nowa normalność wygląda bardzo podanie do starej normalności, masz szczęście. Ale ponieważ większość ludzi nie mieści się w tej kategorii, a osoby dotknięte chorobą prawdopodobnie będą miały negatywny wpływ domina na tych, którzy nie powinni być dotknięci tym problemem, całe pole gry jest zakłócone’’. 

Nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z drugą osobą

Ewolucyjnie jesteśmy przystosowani do komunikacji bezpośredniej. Kontakty telefoniczne, przez ZOOM-a czy e-maila jest to dla niekrótcy zupełna nowość. Jeśli Zoom lub podobne tego typu narzędzia pomogły nam odtworzyć pewien stopień bezpośredniego doświadczenia, to w takim samym stopniu dzięki technologii, co sile ludzkiej wyobraźni. Naukowiec uważa, że:

,,Kontakt wirtualny jest po prostu tanim substytutem prawdziwego kontaktu’’. 

Może okaże się, że  biura przyszłości będą miału za zadanie pełnić rolę miejsc, w których pracownicy będą dostawać  potrzebną im dawkę osobistego kontaktu z innymi ludźmi. Jednak jako ludzie jesteśmy w stanie szybko przyzwyczajać się do nowych sytuacji, w tym również do pracy zdalnej.

Zobacz też: http://www.eurochance.pl/kiedy-wydaje-sie-pracownikow-swiadectwo-pracy/ 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInternet do firmy
Następny artykułNa rynku nieruchomości…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here