Wypowiedzenie umowy o pracę

Niewiele osób może sobie pozwolić na to, żeby nie pracować. Dla większości ludzi jedynie praca pozwala zdobyć pieniądze na mieszkanie oraz wyżywienie. Dzięki wynagrodzeniu za pracę możemy też sobie pozwolić na inne rzeczy. Nic dziwnego, że kiedy zostaje nam wręczone wypowiedzenie umowy o pracę, to źle się z tym czujemy. Nie zawsze wiemy co będzie z nami dalej. Czasami nie czujemy się na siłach, żeby szukać innego zatrudnienia, ponieważ wiele lat pracowaliśmy w jednym miejscu. Momentami nas nawet przeraża to, że dostaliśmy wypowiedzenie i za chwilę zostaniemy bez pieniędzy, a za mieszkanie i jedzenie musimy zapłacić. Mamy też przecież inne wydatki.

Zdarza się, że nie zawsze dostajemy wypowiedzenie z naszego powodu. Jeżeli nie jest nam znane prawo pracy, to tak naprawdę pracodawca może zrobić to co chce. Jeśli zapoznamy się z prawem pracy, to nawet jeśli nie będzie możliwe utrzymanie pracy, to w niektórych sytuacjach możemy starać się o odszkodowanie. Czasami możemy też walczyć o przywrócenie do pracy, ale musimy mieć do tego podstawę. Warto więc obiektywnie spojrzeć na naszą sytuację i nie załamywać się od razu. Być może znajdziemy rozwiązanie, które pomoże nam przejść trudne chwile. Pamiętajmy jednak o tym, że kodeks pracy zawiera przepisy, które chronią nie tylko pracownika, ale również pracodawcę. Jeśli rzeczywiście zasłużyliśmy na wypowiedzenie i pracodawca postąpił zgodnie z prawem, to raczej nie możemy się zbyt wiele spodziewać. W takiej sytuacji zostaje nam pogodzić się z tym i zacząć szukać nowego zatrudnienia.

Jeśli jesteśmy przekonani, że zostaliśmy zwolnieni niezgodnie z prawem i nic nie mamy sobie do zarzucenia, to przyda nam się adwokat wrocław prawo pracy. Powinniśmy znaleźć takiego adwokata, który bardzo dobrze zna się na prawie pracy i ma na swoim koncie wiele wygranych spraw. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że nasza sprawa zakończy się pozytywnie. Oczywiście nie oznacza to tego, iż wrócimy do pracy, ale możemy wiele zyskać. W niektórych sytuacjach sąd może nakazać przywrócenie do pracy, ale nie zawsze będziemy tego chcieli. Trudno bowiem pracować w miejscu, w którym nas nie chcą. Z całą pewnością nie jest to komfortowe. Czasami lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania i szukać nowego zatrudnienia. Być może znajdziemy lepszą pracę, w której po prostu będziemy czuć się dobrze. Możemy mniej zarabiać, ale z przyjemnością przychodzić do pracy. Wbrew pozorom ma to naprawdę bardzo duże znaczenie.

W wielu sytuacjach pracodawca może nam wręczyć wypowiedzenie. Wszystko jest uregulowane w prawie pracy, więc warto zapoznać się z przepisami. Bardzo często szef decyduje się zakończyć z nami współpracę, ponieważ nie ma innego wyjścia. Firma przynosi mniejszy dochód i nie stać go na pracowników. Taką sytuację trzeba spróbować zrozumieć, ponieważ wielu z nas zapewne zrobiłoby to samo na jego miejscu. Być może też po prostu nie sprawdziliśmy się na danym stanowisku. Sami możemy tego nie być świadomi. Warto więc dowiedzieć się, z jakiego powodu zostaje nam wręczone wypowiedzenie, żeby móc się do niego odnieść. Wtedy będziemy wiedzieli więcej i możemy podjąć stosowne kroki.

Gdy mamy zamiar zatrudnić adwokata, to powinniśmy pamiętać o tym, żeby nic przed nim nie ukrywać. Z całą pewnością adwokat będzie nam zadawać różne pytania, żeby mieć rzeczywisty obraz sytuacji. Tylko w ten sposób będzie mógł podjąć odpowiednie działania. Warto więc wszystko szczerze powiedzieć, ponieważ jeśli dojdzie do rozprawy, to i tak niektóre rzeczy mogą wyjść na jaw. Jednak nie powinniśmy bać się sprawy w sądzie z pracodawcą po drugiej stronie. Polskie prawo jest tak skonstruowane, że w większości przypadków stoi po stronie pracownika. To na pewno działa na naszą korzyść, ponieważ to pracodawca będzie musiał udowodnić, że wręczył wypowiedzenie zgodnie z prawem. Czasami jest naprawdę bardzo trudno to wytłumaczyć. Jeśli czujemy się źle traktowani przez pracodawcę, to warto walczyć o swoje. Nic w ten sposób nie stracimy, a możemy tylko zyskać.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here