Wiele osób uważa, że do inwestowania konieczne jest posiadanie sporej ilości pieniędzy. Tymczasem nawet w przypadku stosunkowo niedużych kwot, umiejętna inwestycja może przynieść niemałe zyski oraz sporo satysfakcji.

Lokaty i obligacje

Najprostszą formą inwestowania jest zabezpieczenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub lokacie terminowej. W ten sposób można skumulować gotówkę na znacznie większe inwestycje. Po uzbieraniu większego kapitału, pieniądze przekazywane są dalej. Ten sposób inwestowania jest bardzo prosty, ponieważ nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Warto jednak dokładnie analizować warunki poszczególnych ofert oraz sprawdzać okres oprocentowania preferencyjnego. Innym popularnym sposobem inwestowania są obligacje skarbowe. Stanowią stosunkowo bezpieczną formę lokowania kapitału, a także chronią inwestora przed inflacją. Wyższa stopa zwrotu wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto inwestować również w obligacje korporacyjne. Emituje je wiele spółek, a otrzymywany zysk jest bardzo atrakcyjny.

Fundusze inwestycyjne i pożyczki społecznościowe

Sposobem na regularne lokowanie niedużych kwot jest także zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Można je kupić przez internet, za pomocą konta osobistego w banku. Fundusze pozwalają na dużą różnorodność, dzięki czemu możliwe jest wybranie strategii inwestycyjnej odpowiedniej dla akceptowanego poziomu ryzyka. Do najpopularniejszych należą obligacyjne, akcyjne oraz hybrydowe. Nieco mniej typowym sposobem na inwestowanie niedużych kwot jest udzielanie pożyczek społecznościowych. Za pomocą specjalistycznych serwisów sieciowych, określone sumy pieniędzy pożyczane są innym użytkownikom. Pożyczkodawca oprócz spłaty długu otrzymuje również odsetki. Ten sposób inwestowania jest jednak związany z dużym ryzykiem, które dodatkowo stosunkowo trudno jest prawidłowo oszacować. Nigdy nie wiadomo, czy pożyczone pieniądze zostaną odzyskane. W przypadku nieuczciwego kontrahenta konieczne jest skorzystanie z windykacji należności. Serwisy starają się jednak odpowiednio weryfikować użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here