Zdolność kredytowa określa wiarygodność kredytobiorcy w zakresie spłaty zaciągniętej należności. Teoretyczne jest ona obliczana na podstawie dochodów netto oraz stałych wydatków, takich jak na rachunki, koszty utrzymania czy alimenty. W następnej kolejności bank musi sprawdzić, czy reszta środków będzie wystarczająca do opłacania rat zaciąganego kredytu. W większości banków zdolność kredytowa uznawana jest za wystarczającą, jeżeli rata kredytu nie będzie przekraczała połowy wolnych przychodów miesięcznych uzyskiwanych przez kredytobiorcę.

Niska zdolność kredytowa

Decydując się na wzięcie kredytu warto zwrócić uwagę na fakt, że zdolność wyliczana przez bank może mieć kluczowe znaczenie dla jego udzielenia. Ponieważ instytucje finansowe bardzo starannie dobierają swoich kredytobiorców na podstawie zdolności, ryzyko niewypłacalności jest bardzo niskie. Dlatego niewystarczająca wiarygodność może w praktyce uniemożliwić uzyskanie pożyczki. W takim wypadku konieczne jest zwiększenie zdolności kredytowej. Można to zrobić na kilka sposobów. Należy przede wszystkim pozbyć się kart kredytowych, a także pozamykać na rachunkach osobistych poszczególne linie debetowe. Informacje te trafiają bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej, więc analityk zajmujący się oceną zdolności weźmie je pod uwagę.

Zwiększanie zdolności kredytowej

W przypadku posiadania innych kredytów, warto postarać się o wydłużenie okresu ich spłaty. Zwykle pod uwagę brana jest nie ogólna wysokość zaciągniętego kredytu, a tylko wartość rat miesięcznych. Dlatego wydłużony okres spłaty może przyczynić się do ich obniżenia. Warto również rozważyć wzięcie kredytu razem z współkredytobiorcą. Musi to być osoba posiadająca zdolność kredytową, dzięki czemu przyczyni się ona do zwiększenia ogólnych dochodów rozpatrywanych przy udzielaniu kredytu. Wówczas uzyskanie zobowiązania od banku jest znacznie łatwiejsze. Współkredytobiorca nie może jednak być zbyt stary, ponieważ ostatnią ratę kredytu musi spłacić przed ukończeniem 70-75 roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here