Korzystny wyrok kluczem do sprawiedliwości

11 września 2019 roku nastąpiło ogłoszenie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu bank – udzielający pożyczki jest zobowiązany proporcjonalnie rozliczyć koszty z nią związane. Co to oznacza dla polskich konsumentów?

Wcześniejsza spłata w ramach prawnych

Polskie prawo przewiduje wcześniejszą spłatę kredytu. Konsument, który skorzystał z tej opcji płacił mniej odsetek, ponieważ bank naliczał je od zmniejszającego się kapitału. Niestety pożyczkobiorca zazwyczaj nie mógł liczyć na zwrot prowizji, ubezpieczenia i opłaty przygotowawczej. Po najnowszym wyroku TSUE ma to się zmienić, Trybunał uznał bowiem, że nawet koszty, które konsument poniósł na początku kredytowania podlegają choć częściowemu zwrotowi.

Rozliczenia kredytu mogą domagać się kredytobiorcy, którzy od 18 grudnia 2011 r., tj. po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim zaciągnęli i spłacili kredyty konsumenckie, we wszystkich instytucjach finansowych od banków po tzw. chwilówki.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE a kredyt hipoteczny

Czy wyrok TSUE dotyczy także kredytów hipotecznych? To zależy od daty konkretnej pożyczki. 22 lipca 2017 r. zaczęła obowiązywać ustawa o kredycie hipotecznym. Wprowadziła ona w odniesieniu do pożyczek hipotecznych i kredytów hipotecznych, analogiczne zasady rozliczenia kredytu przy wcześniejszych spłatach, jakie obowiązują dla kredytów konsumenckich od 18 grudnia 2011 r. Oznacza to, że dla kredytów hipotecznych zaciągniętych i spłaconych po 22 lipca 2017 r. takie rozliczenie będzie możliwe, zaś dla wcześniejszych nie.

Ubieganie się o zwrot

W większości wypadków wystarczy samo złożenie reklamacji do banku czy firmy pożyczkowej. Problemem jest niechęć banków w wypłacaniu należności. Od ogłoszenia wyroku TSUE tylko jeden polski bank potwierdził swoje stanowisko w sprawie bezwzględnego dokonywania zwrotów – jest to bank Pekao S.A.

Wiele banków też przygotowało rezerwy na ten cel jednakże spora ich część wciąż nie dokonuje zwrotów. W takim przypadku nie można się poddawać a swoich praw dochodzić należy przed sądem. W celu większej skuteczności warto skorzystać z usług renomowanej kancelarii prawnej wyspecjalizowanej w tego typu bataliach sądowych. Dobrym wyborem jest tu kancelaria Lextio. Więcej o sposobach rozliczania z kancelarią można znaleźć w artykule http://zwrotyprowizji.pl/jakie-jest-wynagrodzenie-kancelarii-prawnej-w-sprawach-o-zwrot-prowizji/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here