Umiejętne gospodarowanie własnym majątkiem pozwala na rozsądne i skuteczne oszczędzanie pieniędzy. Dotyczy to nie tylko wydawania gotówki, ale również marnowania wody czy energii elektrycznej.
Oszczędzanie na banku i zakupach
Banki pobierają za swoje usługi nierzadko bardzo wysokie opłaty. Dlatego sposobem na oszczędzanie może być znalezienie całkowicie darmowej oferty. Warto dokładnie porównać poszczególne banki, żeby natrafić na wyjątkowo atrakcyjną okazję. Wiele instytucji oferuje utrzymanie rachunku nawet za zero złotych. Takie banki nie pobierają również prowizji za wypłacenie pieniędzy z bankomatu lub skorzystanie z innej usługi. Oszczędzać warto także podczas zakupów. Do sklepu najlepiej wybierać się z wcześniej przygotowaną listą, a także regularnie sprawdzać ulotki oraz gazetki promocyjne. Na zapas warto kupować wyłącznie żywność o długim terminie ważności do spożycia. Jedzenia również nie powinno się marnować. Wiele produktów można zamrażać i przez wiele miesięcy przechowywać w lodówce. Lepiej decydować się na większe opakowania, ponieważ w przeliczeniu na wagę są zazwyczaj tańsze.
Oszczędzanie na energii i wodzie
Bardzo dużo zaoszczędzić można na racjonalnym użytkowaniu sprzętów AGD. Pranie najlepiej robić dopiero wówczas, gdy pralka się napełni. Starsze modele zużywają znacznie więcej wody, więc warto wymienić tego typu sprzęt. Pralkę należy włączyć, kiedy się napełni. Powinno się prać w najniższych temperaturach, ponieważ pozwala to na ograniczenie zużycia wody oraz prądu. Czajnik elektryczny warto uzupełniać jedynie niezbędną ilością wody, a przy gotowaniu używać pokrywki. Należy zwrócić uwagę także na lodówkę. Nie powinno się stawiać jej przy kuchence, a także pozostawiać otwartej zbyt długo. Na oszczędność wody wpływ ma zmywarka, która pobiera znacznie mniejszą jej ilość podczas jednego cyklu, niż ma to miejsce w przypadku zmywania ręcznego. Zużycie wody zmniejsza również bateria kranowa z perlatorami. Zamiast tradycyjnej kąpieli lepiej stosować natrysk.