Jeszcze zaledwie kilka lat temu zdecydowana większość Polaków pracowała na etacie, a na założenie własnej firmy decydowało się stosunkowo niewiele osób. Jednak obecnie praca na własny rachunek staje się coraz popularniejsza, przede wszystkim za sprawą znacznie ułatwionego procesu założenia oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Oba te rozwiązania mają zarówno wady, jak i zalety.

Praca na etacie

Przede wszystkim praca na etacie może dać pracownikowi prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. Osoba zatrudniona ma zagwarantowany płatny urlop oraz odgórnie ustalone, stałe wynagrodzenie, a także ochronę socjalną. Każdy pracownik ma też prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. W przypadku choroby, osoba zatrudniona ma możliwość pójścia na zwolnienie lekarskie. Może również liczyć na odpowiednio wysoką emeryturę. Do wad pracy na etacie zaliczyć można konieczność przychodzenia oraz wychodzenia z pracy o odgórnie ustalonych porach. Posiadanie stałego zatrudnienia wiąże się również z dużą liczbą ustalonych obowiązków oraz posiadaniem szefa, który ma bardzo dużą władzę nad podwładnymi.

Własna działalność gospodarcza

Posiadanie własnej firmy daje o wiele większą swobodę. Ponieważ w takiej sytuacji przedsiębiorca nie podlega szefowi, może sam wyznaczać swoje cele oraz działania, a także podejmować wszystkie decyzje dotyczące firmy. Podstawowym minusem prowadzenia własnej działalności jest brak pewności, co do zarobków oraz konieczność samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, a także odprowadzanie podatku dochodowego. Jeszcze przez dwa lata od momentu założenia firmy, przedsiębiorcy przysługuje ulga w płaceniu ZUS. W takiej sytuacji dochód na poziomie 1,500 złotych może być już bardzo opłacalny. Jednak po upływie tego okresu konieczne jest opłacanie pełnego ZUS, więc zyski muszą być znacznie wyższe. Żeby posiadanie i prowadzenie własnej firmy było bardziej opłacalne od pracy na etacie, wynagrodzenie miesięczne powinno wynosić ok. 5,000 złotych brutto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here